Пропустити навігацію

ДО УВАГИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ-ПІДПРИЄМЦІВ! Новації щодо нарахування та сплати єдиного внеску у 2018 році

Новації щодо нарахування та сплати єдиного внеску у 2018 році визначені Законами України від 3 жовтня 2017 року №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та від 7 грудня 2017 року №2246-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

Головні новації:

– з 1 січня 2018 року фізичні особи – підприємці, віднесені до першої групи платників єдиного податку втратили пільгу із сплати єдиного внеску у розмірі 50% та сплачують його на загальних підставах – не менше 819,06 грн. на місяць (у 2017 році вони мали право сплачувати щомісяця не менше 352 грн.).

– з 1 січня 2018 року до кола платників єдиного внеску включено членів фермерських господарств, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. До цього часу вони могли сплачувати єдиний внесок добровільно.

Зауважимо, що зазначені категорії платників повинні в обов’язковому порядку сплачувати єдиний внесок в сумі, не меншій мінімального страхового внеску незалежно від виду діяльності, обраної системи оподаткування та доходу.

Розмір мінімального страхового внеску становить у 2018 році 819,06 грн. на місяць. Торік він становив 704,00 грн. на місяць.

У разі якщо фізичні особи-підприємці і члени фермерського господарства отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, вони звільняються від сплати єдиного внеску за себе. Такі особи можуть сплачувати єдиний внесок виключно за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Самозайнятих осіб, як і раніше, таке виключення не стосується.

Ще важливе! Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску становить з 1 січня 2018 року 15 розмірів мінімальної заробітної плати і дорівнює 55 845 грн. (3723 Х 15). Минулого року ця величина становила 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та змінювалась протягом року: з 1 січня становила 40 000 грн.; з 1 травня – 42 100 грн. та з
1 грудня 2017 року – 44 050 грн.

Зміни торкнулися і термінів сплати єдиного внеску фізичними особами–підприємцями та самозайнятими особами (а тепер і членами фермерського господарства!). З 2018 року він сплачується щокварталу до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. У 2017 році було право сплачувати єдиний внесок раз на рік.

Терміни звітності з нарахування єдиного внеску не змінились.

Пряму залежність страхового стажу від суми сплачених внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування визначено в Законі України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно якого, страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

УВАГА! Якщо сума нарахованих страхових внесків менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованим внескам.

У разі наявності заборгованості із сплати єдиного внеску, неподання звітності до органів Державної фіскальної служби щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у Вашій індивідуальній відомості про застраховану особу буде відсутня інформація про страховий стаж, що в свою чергу не надасть можливість отримання всіх соціальних виплат, у тому числі і пенсії.

Для отримання інформації щодо своїх персональних даних Ви можете звернутися до найближчого відділення Пенсійного фонду України у відділ обслуговування громадян, маючи при собі паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера або зареєструватися на «ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України» (первинна реєстрація проводиться у найближчому відділенні Пенсійного фонду України у відділі обслуговування громадян).

background Layer 1