Стан виконання планових показників з надходження власних коштів, а також скорочення заборгованості за 4 місяці 2019 року по головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області
Загальна сума надходжень до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за період з січня по квітень поточного року склала 827,1 млн. грн., у тому числі власні кошти, адміністрування яких здійснює ПФУ–15,5 млн. грн., а також частина єдиного внеску, розподіленого на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування – 811,6 млн. грн. Сумарний плановий показник за зазначений період виконано на рівні 92,5% (у тому числі по власних надходженнях на 53,0%, з єдиного внеску – на 110,3%).
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року загальна сума надходжень зросла на 16,0% або 114,1 млн. грн. завдяки підвищенню на державному рівні розміру мінімальної заробітної плати з 3723 грн. до 4173 грн.
Станом на 01.05.2019 питома вага частини єдиного внеску у загальній сумі надходжень складає 98,1% та формує на теперішній час майже всю доходну частину бюджету Фонду в області. При цьому, найбільшими платниками єдиного внеску були і залишаються бюджетні установи та деякі промислові підприємства (у тому числі вугільної галузі).
Виконання плану щодо надходження до загального фонду Державного бюджету України збору з окремих видів господарських операцій забезпечено в сумі 5,7 млн. грн., що становить 133,1% від запланованих показників:
- збір під час набуття права власності на легкові автомобілі – 125,3% виконання, надійшло 3,4 млн. грн.;
- збір з операцій придбання (купівлі – продажу) нерухомого майна – 162,4% виконання, надійшло 1,5 млн. грн.
В порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на 1,4 млн. грн.
Станом на 01.05.2019 року загальна сума заборгованості по внесках до Пенсійного фонду складає 1 402,0 млн. грн., з яких недоїмка по страхових внесках – 40,2 млн. грн., борг по фінансових санкціях і пені – 15,4 млн. грн., заборгованість по відшкодуванню виплат і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список №1,2) – 1 335,9 млн. грн., по відшкодуванню наукових пенсій – 8,8 млн. грн., по регресних вимогах – 1,7 млн. грн.
Заборгованість по підприємствах, відносно яких порушено справу про банкрутство (окрім сум, розстрочених за мировою угодою) складає 105,0 млн. грн., по підприємствах, які визнані банкрутами – 80,7 млн. грн., з безнадійним статусом боргу – 72,1 млн. грн., по підприємствах з економічно активним статусом – 1 144,2 млн. грн.
Заходами стягнення боргу охоплено 99,98% заборгованості з урахуванням сум відпрацьованих перехідних залишків по підприємствах перереєстрованих з тимчасово не підконтрольній українській владі території.
Аналізуючи динаміку надходження власних коштів, а саме від покриття поточних витрат на виплату й доставку пільгових пенсій та погашення заборгованості за минулі періоди, маємо їх зменшення на 44,8% або 12,6 млн. грн. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що пояснюється погіршенням платіжної дисципліни ряду промислових підприємств через спад виробництва.
Наприклад, якщо на сьогодні середньомісячна сума нарахувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає відшкодуванню підприємствами складає 33,6 млн. грн., то середньомісячна сума надходжень від цих підприємств майже в 10 разів менша. Так, за період з початку року, фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №1 та Списком №2 склали 134,6 млн. грн., а відшкодовано таких витрат на загальну суму 13,7 млн. грн. Таким чином, тільки за поточний рік, заборгованість зросла на 120,9 млн. грн. При цьому, найбільшу частку у цій заборгованості продовжують займати підприємства вугільної та хімічної галузей. До найбільших з них належать економічно-активні підприємства, розташовані на підконтрольній українській владі території: ПАТ «Лисичанськвугілля», ДП «Первомайськвугілля», ПАТ «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» та ПАТ «Армопласт», сума заборгованості яких станом на 01.05.2019 складає 737,2 млн. грн. або 52,6% у загальній сумі боргу по області.
До найбільших боржників також належать ПАТ «Краснодонвугілля», ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», ПАТ «Алчевський коксохімічний завод», ДТЕК «Ровенькиантрацит» та ДТЕК «Свердловантрацит», відносно яких у 2017 році відбулась так звана «націоналізація» з боку незаконних збройних формувань із заволодінням первинної документації, виробничих потужностей та іншого майна. Через вказані причини, зазначені підприємства не відшкодовують витрати на виплату та доставку пільгових пенсій з березня 2017 року. Станом на 01.05.2019 загальна сума заборгованості цих підприємств складає 244,7 млн.грн. та займає 17,5% у сумі боргу по області.
Окрім заборгованості по власних коштах, адміністрування яких здійснює Пенсійний фонд, досить значною проблемою є заборгованість за єдиним соціальним внеском, яка на сьогодні становить 1 711,0 млн. грн. Несплата поточних зобов’язань з єдиного внеску не тільки збільшує дефіцит бюджету Фонду, а й прямопропорційно впливає на своєчасність зарахування страхового стажу по найманих працівниках. Наявність непогашеної заборгованості з єдиного внеску послаблює соціальний захист громадян та може обмежити їх право на своєчасне призначення пенсії або її перерахунок.
Серед найбільших економічно-активних підприємств-боржників зі сплати єдиного внеску на теперішній час є підприємства вугільної галузі державної форми власності – ПАТ «Лисичанськвугілля» та ДП «Первомайськвугілля». Внаслідок несплаченого боргу, по ПАТ «Лисичанськвугілля» не зараховано по різних відокремлених підрозділах від 17 до 34 календарних місяців страхового стажу найманим працівникам. По ДП «Первомайськвугілля» спостерігається аналогічна ситуація, яка свідчить про незарахування від 4 до 9 календарних місяців страхового стажу.
До кола найбільших економічно-діючих боржників зі сплати єдиного внеску входить й одне з основних бюджетоутворюючих підприємств області – ПАТ «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот», по якому на сьогодні не зараховано 23 календарних місяці страхового стажу.
Головним управлінням постійно вживаються заходи, направлені на дотримання платіжної дисципліни та скорочення існуючого боргу по власних надходженнях та єдиного внеску з метою недопущення затримки по виплаті пенсій, а також захисту прав застрахованих осіб. Організовано взаємодію з Головним територіальним управлінням юстиції в Луганській області, арбітражними керуючими, структурними підрозділами з питань банкрутства територіальних управлінь юстиції щодо погашення заборгованості підприємствами, на яких поширюються процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом» та завершення ліквідаційних процедур.
Постійно направляються до територіальних управлінь юстиції інформація про місце роботи або отримання пенсії боржниками, з метою утримання боргу.
По всіх боржниках направляються клопотання на Державну виконавчу службу про тимчасове обмеження у праві виїзду боржників за межі України до повного погашення заборгованості.