Пропустити навігацію

Викривачі корупції

1 січня 2020 року набув чинності Закон «Про внесення змін до закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції».

 

За нормами цього Закону викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

 

Крім того, відповідно до внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення змін викривач є свідком у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією (частина третя статті 272).

 

Разом з тим, згідно з внесеними до Кримінального процесуального кодексу України змінами викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, звернулася із заявою або повідомленням про корупційне кримінальне правопорушення до органу досудового розслідування та є заявником (пункти 16-2 та 25 частини першої статті 3).

 

Повідомлення підлягає розгляду за сукупності наступних умов:

– містить інформацію про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією  правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»;

– якщо наведена у повідомленні інформація стосується конкретної особи;

– повідомлення містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

 

Існують різні канали для повідомлень:

внутрішні канали повідомлення – способи захищеного та анонімного повідомлення  інформації, яка повідомляється викривачем керівнику або уповноваженому   підрозділу (особі) органу або юридичної особи, у яких викривач працює, проходить  службу чи навчання або на замовлення яких виконує роботу;

– зовнішні канали повідомлення – шляхи повідомлення інформації викривачем через  фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації,  журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки;

– регулярні канали повідомлення – шляхи захищеного та анонімного повідомлення  інформації викривачем НАЗК, іншому суб’єкту владних повноважень, до  компетенції якого належить розгляд та прийняття рішень з питань, щодо яких  розкривається відповідна інформація.

 

Визначено права та гарантії захисту викривачів, які виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень  Закону України «Про запобігання корупції».

 

Викривач має право:

– бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені цим Законом;

– подавати докази на підтвердження своєї заяви;

– отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав повідомлення,  підтвердження його прийняття і реєстрації;

– давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;

– на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;

– на конфіденційність;

– повідомляти про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією   правопорушень, інших порушень цього Закону без зазначення відомостей про себе   (анонімно);

– у разі загрози життю і здоров’ю на забезпечення безпеки щодо себе та близьких  осіб, майна та житла або на відмову від таких заходів;

– на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у  зв’язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;

– на винагороду у визначених законом випадках;

– на отримання психологічної допомоги;

– на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках;

– отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки та/або  розслідування за фактом повідомлення ним інформації.

 

Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривача  (згідно з приміткою до статті 53 Закону України «Про запобігання корупції» близькими особами викривача є особи, зазначені в абзаці четвертому частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»).

 

Викривачу(а) та його близьким особам у зв’язку з повідомленням про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» не може бути:

– відмовлено у прийнятті на роботу;

– звільнено чи примушено до звільнення;

– притягнуто до дисциплінарної відповідальності;

– піддано з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу  (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова у призначенні на вищу посаду,

– зменшення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу;

– відмовлено в укладенні чи продовженні договору, трудового договору (контракту).

 

Право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого у 5000 і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на час вчинення злочину.

 

Розмір винагороди становить 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду. Розмір винагороди не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину.

 

В кожному випадку суд встановлює конкретний розмір винагороди, що підлягає виплаті, з урахуванням критеріїв персональності та важливості інформації. У разі відсутності хоча б одного із критеріїв суд прийматиме рішення про відмову у виплаті винагороди. Винагорода виплачується викривачу за рахунок Державного бюджету України органами державного казначейства.

background Layer 1