Зміни до порядку списання сум недоїмки з єдиного соціального внеску для самозайнятих фізичних осіб, які фактично не здійснювали діяльність з 1 січня 2017 року
З метою соціальної підтримки платників податків під час здійснення протиепідемічних заходів Законом України № 1072, який набрав чинності 10.12.2020, прийнято зміни до пункту 9 (прим. 15) розділу VШ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яким передбачено списання заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску. Фактично продовжено процедури, передбачені при списанні сум недоїмки з ЄСВ, а також штрафів і пені на виконання вимог Закону України від 13.05.2020 № 592-ІХ, внесеними Законом України від 14.07.2020 № 786-ІХ.
Коло суб’єктів, які мають право на списання, не змінюється: це фізичні особи – підприємці (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Період, протягом якого такі платники можуть звернутися за списанням, продовжено до 01.03.2021 року.
Законом № 1072 врегульовано питання списання недоїмки з ЄСВ тих платників, які звернулися із заявами про списання у строк до 31.08.2020 року, але їх діяльність як суб’єктів підприємницької діяльності на момент звернення вже була припинена в періоді з 01.01.2017 до 03.06.2020 року. Таким платникам не потрібно звертатися із заявою повторно, їм буде здійснено списання на підставі документів, які були подані раніше.
Зазначаємо, що списанню у порядку, визначеному Законом про ЄСВ, підлягатимуть несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, нараховані фізичним особам – підприємцям (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі, якщо дотримано такі умови:
…платниками у відповідних місяцях періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб,
…якщо до 1 березня 2021 року подано необхідні документи, а саме:
а) для фізичних осіб – підприємців (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування);
б) для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності):
заяву про списання заборгованості;
заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску (якщо така заява не подавалася раніше) та звітність відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону про ЄСВ за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, які подаються до податкового органу за основним місцем обліку (якщо така звітність не подавалася раніше, або була подана з помилками). Якщо зазначені особи вже зверталися до контролюючих органів із заявою про зняття з обліку раніше, то звітність має охоплювати період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Якщо ж така заява подається вперше після 30 листопада 2020 року, то звітність подається за період до 1 грудня 2020 року.
Зазначена письмова заява про списання заборгованості подається до Головного управління ДПС у Луганській області у довільній формі і може мати наступний зміст:
«Керуючись змінами, внесеними Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072 до пункту 9 (прим. 15) розділу VIII Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», прошу списати мені несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року.
Повідомляю, що за вказаний період мною не отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за період з 1 січня 2017 року подано звітність з ЄСВ за відповідні періоди 2017 – 2020 років».
Орієнтовна форма заяви про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до пункту 9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» розміщена в центрах обслуговування платників Головного управління ДПС у Луганській області та на офіційному вебсайті Головного управління ДПС у Луганській області.
Інформація про списані суми передається до органів Державної виконавчої служби для закриття виконавчих проваджень.
Звертаємо увагу, що податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі, якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Заява про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до п. 915 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (завантажити)