На засіданні постійнодіючої робочої групи щодо зниження рівня незадекларованої праці
З метою запровадження сталої спільної роботи щодо зниження рівня не задекларованої праці 27 січня відбулося засідання постійнодіючої робочої групи щодо зниження рівня незадекларованої праці на базі Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.
До порядку денного було включено обговорення паспорта неформальної зайнятості Луганської області та проекту плану спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці на поточний рік.
Обговорено аналітичні дані неформальної зайнятості у Луганській області за 2020 рік у порівнянні з 2019 роком. Кількість населення в області складає 2 124,3 тис. осіб, кількість суб’єктів господарювання, які офіційно зареєстровані та здійснюють діяльність, за даними статистики 31 224, що на 2 089 більше кількості у 2019 році. З них 5 771 юридична особа та 25 453 фізичних осіб – підприємців. Кількість зайнятого населення віком від 15 до 70 років за даними Держстату у січні – вересні 2020 року складала 303 700 осіб (у 2019 році – 298 200 осіб), при цьому кількість офіційно зареєстрованих безробітних за аналогічний період – 25,34 тис. осіб (проти 22,90 тис. осіб у 2019 році). У 2020 році відбулося збільшення кількості застрахованих осіб на 166 та кількість зайнятого населення на 5 500.
Основними та найбільш актуальними формами прояву незадекларованої праці у Луганській області є:
– використання найманої праці без оформлення трудових відносин;
– офіційна виплата мінімальної заробітної плати і доплата у «конвертах»;
– маскування фактичних трудових відносин, оформлення цивільно-правових договорів;
– зайнятість у неформальному секторі – економічна діяльність незареєстрованих підприємств.
Аналіз причин застосування праці без офіційного оформлення трудових відносин показує, що основна мотивація цього – отримання економічних переваг роботодавцями і самозайнятими особами пов’язане з можливістю отримувати вигоду, ухиляючись від сплати податків та соціальних внесків.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області разом з Держпрацею та соціальними партнерами продовжує брати участь в організації комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці в області та у вдосконаленні контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.
Реалізація запланованих заходів у 2021 році сприятиме захисту трудових прав громадян, зменшенню застосування незадекларованої праці та посиленню дисципліни сплати податків і єдиного соціального внеску.
Для більш ефективного виявлення незадекларованої праці планується проведення таких заходів:
– контроль за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин у формі інспекційних відвідувань;
– інформування роботодавців та їх працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства з питань оформлення трудових відносин;
– висвітлення інформації стосовно легалізації найманої праці у засобах масової інформації;
– проведення засідань робочої групи щодо зниження незадекларованої праці, семінарів, нарад, лекцій, консультацій в частині дотримання законодавства про працю, зайнятість населення та працевлаштування інших осіб.