Флешмоб «Легалізація зайнятості – запорука майбутнього!» та зустрічі з працівниками торгівельних закладів
Спеціалісти відділу забезпечення наповнення бюджету № 2 Фінансово-економічного управління провели флешмоб та зустрічі в трудових колективах фізичних осіб – підприємців, інформаційно-роз’яснювальну роботу з найманими працівниками та відвідувачами 5 торгівельних закладів (21 особою) м. Сєвєродонецька щодо легалізації заробітної плати і виплата її в повному обсязі.
Сьогодні багато працівників, особливо в структурі приватного бізнесу та підприємництва, свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (мінімальну) та неофіційну (значно вищу від мінімальної) зарплату. Іноді люди просто не знають, що їхня офіційна зарплата значно відрізняється від тієї, яку вони фактично одержують. Ця різниця проявляється згодом, коли працівнику потрібна буде довідка про доходи для оформлення кредиту, субсидії, соціальної допомоги, пенсії. Щоб не виникало таких проблем, кожена застрахована особа може дізнатися про сплачені внески в органах Пенсійного фонду України, отримавши довідку ОК-5, або зареєструвавшись на відомчому вебпорталі.
Досвід показує, що значна частина громадян, не знаючи чинного законодавства про працю та пенсійне забезпечення, вважає, що запис в трудовій книжці дасть можливість отримати пенсію за весь трудовий стаж. Однак на сьогоднішній день поняття «трудовий стаж» замінено на «страховий стаж». Пенсійний фонд здійснює облік нарахованої заробітної плати і сплачених страхових внесків персонально по кожному працівнику чи підприємцю, а також облік періодів роботи, за які сплачено ці внески. І саме від цих величин залежить розмір майбутньої пенсії. А починаючи з 01.01.2028, незалежно від віку пенсія за віком призначатиметься у разі наявності у особи 35 і більше років страхового стажу.
Якщо роботодавець сплачує особі заробітну плату у «конверті», вона не має страхового стажу, а відтак і вихід на пенсію є сумнівним, оскільки страховий стаж необхідної тривалості у неї буде відсутній.
У ході зустрічей було наголошено на тому, що роботодавці, які використовують найману працю повинні легалізувати трудові відносини відповідно до чинного законодавства та вживати всіх заходів щодо виплати заробітної плати своїм працівникам не нижче рівня законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати та у строки, встановлені чинним законодавством.