Звітування фізичних осіб – підприємців на загальних підставах у 2022 році
У 2022 році фізичні особи – підприємці на загальних підставах подають декларацію про майновий стан і доходи за новою формою. Бланк декларації затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2020 № 783 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859».
Електронний номер Декларації про майновий стан і доходи для таких ФОП – F0100112. В ній з’явився новий додаток по ЄСВ, сплаченим підприємцем «за себе». Документ замінив форму № Д5, яка більше не подається.
За підсумками року подають декларацію ФОП, які працювали на загальній системі оподаткування увесь 2021 рік, частину 2021 року, наприклад, ті ФОП, які були зареєстровані в середині 2021 року, переходили із загальної системи на спрощену або навпаки.
Декларацію про доходи за підсумками року ФОП зобов’язані подати протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто до 09 лютого 2022 року включно.
ФОП подає декларацію до податкового органу за місцем своєї податкової адреси, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Ті ФОП, які протягом року переїхали, але не змінили адресу, подають її за старим місцем реєстрації.
За доходи, одержані в 2021 році, необхідно подати декларацію з типом «звітна».
З типом «довідкова» декларацію можливо подати протягом 2022 року у таких випадках:
– виходу підприємця на пенсію;
– отримання підприємцем лікарняних або декретних від ФСС;
– добровільної сплати ЄСВ;
– доплати ЄСВ за результатами перевірки.
Декларація складається із 8 розділів і додатків: Ф1, Ф2, Ф3, ЄСВ 1, ЄСВ 2, ЄСВ 3, КІК. Підприємцю на загальній системі необхідно подати додатки Ф2 і ЄСВ 1, і, відповідно, заповнити головну частину декларації.
Не подавати додаток ЄСВ-1 може ФОП на загальній системі, який весь 2021 рік:
– працював за трудовим договором за основним місцем роботи за умови, що його роботодавець кожен місяць сплачував за нього ЄСВ не менше за мінімальний (спеціально повідомляти податківців про те, що ФОП працює за наймом, не треба);
– був пенсіонером (отримував пенсію або соцдопомогу);
– був інвалідом (будь-якої групи);
– мав статус мобілізованої особи (за умови, що в нього немає найманих працівників).
Якщо ФОП вийшов на пенсію або став особою з інвалідністю протягом 2021 року, то додаток ЄСВ 1 повинен бути поданий. Але він заповнюється не за весь рік, а з січня по той місяць (включно), в якому він подав заяву на пенсію або оформив інвалідність. По інших місяцях поля повинні бути залишені порожніми (в електронному звіті) або вказано прочерки (у паперовому звіті).
Своєчасне подання декларації дозволить підприємцю зарахувати страховий стаж до Реєстру застрахованих осіб у відповідності до сум сплаченого єдиного соціального внеску.