Пропустити навігацію

Технічні заходи, якими досягається безпека робіт в електроустановках

elektroustanovky 300x188 - Технічні заходи, якими досягається безпека робіт в електроустановках

Крім організаційних заходів, якими досягається безпека робіт в електроустановках, не менш важливу роль відіграють технічні заходи:

  • порядок підготовки робочого місця;
  • вимикання (зняття напруги);
  • вивішування плакатів безпеки, обгородження робочого місця;
  • перевірка відсутності напруги;
  • встановлення заземлень;
  • зберігання та облік заземлень.

 

При підготовці до роботи в електроустановках, яка потребує зняття напруги, треба здійснити необхідні відключення і вжити заходів, що перешкоджають помилковому або самочинному ввімкненню комутаційної апаратури; вивісити заборонні плакати на приводах ручного і на ключах дистанційного керування комутаційною апаратурою; перевірити відсутність напруги на струмовідних  частинах, які слід заземлити для захисту людей від ураження електричним струмом; встановити заземлення (ввімкнути заземлювальні ножі, встановити переносні заземлення); обгородити, за необхідності, робочі місця або струмовідні частини, що  залишилися під напругою, і вивісити на огородженнях плакати безпеки.

 

Повинні бути вимкнені:

– струмовідні частини, на яких буде виконуватися робота;

– необгороджені струмовідні частини, до яких можливе наближення людей, або  ремонтного оснащення та інструменту, механізмів на неприпустиму відстань.

Відстань від людини у будь-якому можливому її положенні та інструментів і пристосувань до тимчасових огорож повинна бути не менше 0,6 метра.

В електроустановках понад 1000 В з кожного з боків, з яких комутаційним  апаратом може бути подана напруга на робоче місце, має бути видимий розрив, утворений від’єднанням або зняттям шин і проводів, відключенням роз’єднувачів, зняттям запобіжників.

 

На приводах роз’єднувачів, відокремлювачів і вимикачів навантаження, напругою понад 1000 В, на ключах і кнопках дистанційного керування, на комутаційній апаратурі до 1000 В (автоматичні та  інші вимикачі,  рубильники), під час ввімкнення яких може бути подана напруга на робоче місце, мають бути вивішені плакати “Не вмикати! Працюють люди”.

Невідключені струмовідні частини, доступні для випадкового доторкання, мають бути на час роботи обгороджені щитами, ширмами, екранами, виготовленими з ізоляційних матеріалів.

 

Перевіряти відсутність напруги необхідно покажчиком напруги заводського виготовлення. В електроустановках напругою понад 1000 В користуватися покажчиком напруги необхідно в діелектричних рукавичках.

 

Встановлювати заземлення на струмовідні частини необхідно безпосередньо після перевірки відсутності напруги.

Переносні заземлення спочатку треба приєднати до заземлювального пристрою, а потім, після перевірки відсутності напруги, встановити на струмовідні частини.

Знімати переносне заземлення необхідно в зворотній послідовності: спочатку зняти його зі струмовідних частин, а потім від заземлювального пристрою.

Встановлення і зняття переносних заземлень слід виконувати в діелектричних рукавичках із застосуванням в електроустановках понад 1000 В ізолювальної штанги. Закріплювати затискачі переносних заземлень слід цією ж штангою або безпосередньо руками в діелектричних рукавичках.

Забороняється користуватися для заземлення провідниками, не призначеними для цього, а також – приєднувати заземлення за допомогою скручування.

 

Комплекти переносних заземлень мають бути пронумеровані і зберігатися у відведених для цього місцях.

 

background Layer 1