Інформаційний вебінар для безробітних осіб
В рамках проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з детінізації заробітної плати спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Олена Осипенко взяла участь в інформаційному вебінарі у дистанційному форматі на платформі Zoom, який було проведено 27.11.2023 Луганським обласним центром зайнятості для безробітних осіб.
Спеціаліст Головного управління розповіла присутнім про те, що відповідно до статті 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зі змінами, страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
В Україні щорічно до 2028 року зростатиме розмір страхового стажу, який необхідний для виходу на пенсію. Тож слід пам’ятати, що отримуючи зарплату у “конверті”, працівник ризикує втратити право на пенсію, чи на її частину, адже при обчисленні пенсії враховується розмір зарплати, а для призначення пенсії за віком необхідно мати визначений законодавством певний період страхового стажу, який дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років.
У 2023 році для виходу на пенсію необхідно мати 30 років стажу. А з 1 січня 2028-го – не менше 35-ти років. Якщо ж стаж людини становить від 15 до 19 років, то вона почне отримувати пенсію в 65 років.
Фахівець звернула увагу на функціональні переваги електронних сервісів Пенсійного фонду України, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, зокрема формування запитів на попередню підготовку документів, можливість подачі скарг, запис на прийом до фахівців Фонду. За допомогою електронно-цифрового підпису (ключа ЕЦП) можна подати заяву на призначення пенсій або житлових субсидій. А також порекомендувала за допомогою вебпорталу контролювати нараховує чи ні роботодавець заробітну плату, в якому розмірі сплачує внески та чи зараховується страховий стаж за період роботи.