Пропустити навігацію

Роз’яснюємо ризики нелегальної зайнятості

Наприкінці минулого тижня, 21 та 22 березня 2024 року, фахівець відділу забезпечення наповнення бюджету 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Швалік провела флешмоб на тему: «Боротьба з виплатою заробітної плати “в конвертах”» на базі Громадської організації «Сила допомоги» та на вулицях м. Лубни.

Спеціаліст Фонду надала роз’яснення перехожим мешканцям важливі актуальні теми сьогодення: боротьба з виплатою заробітної плати «в конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.

На сьогодні відмова роботодавців від оформлення найманих працівників належним чином є серйозною проблемою. На даний час виплата заробітної плати «в конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти. Для найманих працівників вони теж містить в собі багато негативних моментів, і перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії в майбутньому.

Необхідно пам’ятати, що нелегальна зайнятість та виплата заробітної плати «в конвертах» призводить до багатьох негативних наслідків, а саме:

– позбавлення працівника гарантованого державою розміру заробітної плати (у тому числі розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки);

– втрата можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії;

– втрата страхового стажу при розрахунку розміру пенсії;

– відсутність внесків до фондів соціального страхування, що унеможливлює соціальний захист працівників, і тому такі особи втрачають право на отримання гарантованої державної відпустки, своєчасно та не нижче мінімальних гарантій в оплаті праці, здоров’ї, безпечних умовах праці.

Працівник, який отримує зарплату «в конверті», офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

– у нього немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі, права на охорону праці, права на соціальне страхування.

Здебільшого проблемним питанням щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб. Тобто підприємець, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Особам, які мають намір працевлаштуватися та вже працевлаштовані у приватних підприємців, необхідно вимагати від роботодавця укладання з ними трудової угоди. І навіть, коли таку трудову угоду буде надано, важливо перевірити чи зареєстрували їх у Пенсійному фонді та чи перераховують за них єдиний соціальний внесок. Це можна зробити безоплатно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.

Нагадуємо, що з 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе щодо того, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

 

Foto - Роз’яснюємо ризики нелегальної зайнятості

background Layer 1