Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин
25 березня в Луганському обласному центрі зайнятості відбувся інформаційний вебінар із застрахованими особами, які перебувають на обліку в Луганському обласному центрі зайнятості на тему: «Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин». Захід провели головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області – Оксана Роговенко та провідний фахівець з профорієнтації Лисичянського МЦЗ – Олеся Денищенко. У вебінарі прийняли участь – 63 зареєстрованих безробітних осіб у Луганській службі зайнятості.
Фахівець обласного Фонду звернула увагу на негативні наслідки нелегальної роботи та отримання заробітної плати «в конверті». Вона зазначила, що, одним з пріоритетних питань сьогодення залишається детінізація зайнятості населення та легалізація заробітної плати.
Під час зустрічі висвітлювались актуальні питання щодо основ пенсійного законодавства, залежності розміру пенсії від заробітної плати та страхового стажу, змін в пенсійному забезпеченні, про переваги реєстрації на Вебпорталі, переваги легалізації заробітної плати та добровільної участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Спеціаліст нагадала, що працівник ризикує втратити право на пенсію, чи на її частину, адже при обчисленні пенсії враховується розмір зарплати, а для призначення пенсії за віком необхідно мати визначений законодавством певний період страхового стажу, який має тенденцію до зростання та дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років.
Слухачі отримали відповідь і на питання щодо зарахування страхового стажу за період навчання.
Страховий стаж – це період, протягом якого людина підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески.
Поняття «страховий стаж» запроваджено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 01.01.2004.
Періоди трудової діяльності зараховуються до страхового стажу при обчисленні пенсії за періоди до 01.01.2004 згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», а після 01.01.2004 – Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Водночас до страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004. Зокрема, й періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
Час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Також спеціаліст надала роз’яснення на запитання, щодо зарахування стажу за період перебування по догляду за дитиною до трьох років.
До страхового стажу для обчислення пенсії зараховуються ті періоди, протягом яких людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за які з 1 січня 2004 року, дати набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», щомісяця сплачені страхові внески.
У статті 24 цього Закону визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання ним чинності – в порядку, визначеному раніше діючим законодавством.
Отже, до 1 січня 2004 року за час перебування по догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, – на підставі свідоцтва про народження дитини. А з 1 січня 2004 року
Пунктом 1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005.
Тому якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документу, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).
Після 1 січня 2005 року за час перебування по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.
Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Окремо фахівець Фонду зауважила на тому, що Пенсійний фонд України надає можливість кожному працівнику самостійно контролювати нарахування йому заробітної плати та щомісячно власноруч перевіряти тривалість страхового стажу у особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.