Вебінар для безробітних “Легалізація заробітної плати та впровадження сучасних електронних сервісів”
08.04.2024 у Луганському обласному центрі зайнятості відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: “Легалізація заробітної плати та впровадження сучасних електронних сервісів” із 61 застрахованою особою, яка перебуває на обліку в Попаснянському районному центрі зайнятості. В заході взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко..
Фахівець Фонду області розповіла, що одним з пріоритетних питань сьогодення залишається детінізація зайнятості населення та легалізація заробітної плати населення, оскільки саме від величини страхового стажу та розміру офіційної заробітної плати, з якої сплачені внески, залежить рівень соціального та пенсійного захисту людини.
Несплачений соціальний внесок спричиняє втрату страхового стажу, необхідного для призначення пенсій. Якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня (з 1 квітня 2024 року 8000,00*22% = 1760,00 грн) і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.
Прозора заробітна плата є одним із резервів наповнення бюджету Пенсійного Фонду України, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги.
В ході проведення роз’яснювальної роботи було надано відповіді на поставлені запитання, а саме:
- щодо зарахування страхового стажу за період навчання.
До страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004. Зокрема, й періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі.
Після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
Час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання;
- як перейти на пенсію чоловіка.
Звернення за призначенням пенсії у зв’язку з втратою годувальника здійснюється шляхом особистого подання заяви (після виникнення права на отримання такої пенсії) з необхідними документами до обраного територіального органу Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal,pfu,gov,ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BanklD. У такому випадку до заяви додаються скановані копії оригіналів документів;
- щодо зарахування страхового стажу за період перебування по догляду за дитиною до трьох років.
Якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документу, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).
Після 1 січня 2005 року час перебування по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.
Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету;
- що потрібно зробити, якщо підприємство не сплатило страхові внески та не надало звітності. Тобто, для того, щоб було зараховано страховий стаж, роботодавець повинен сплачувати за працівника страхові внески та своєчасно звітувати про це.
Якщо підприємство і працівник працюють, але роботодавець не сплачує страхові внески, працівник має право:
- звернутися до роботодавця із письмовою вимогою оплати ЄСВ;
- поскаржитися на роботодавця до податкових органів та територіальних органів Держпраці;
- звернутися до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого КК України;
- подати цивільний позов до суду про визнання бездіяльності роботодавця протиправною та зобов`язання нарахувати та сплатити страхові внески.
Наприкінці фахівець Фонду звернула увагу присутніх на функціональні можливості електронних сервісів, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, та рекомендувала контролювати нараховану заробітну плату і страховий стаж за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України.