Як підписати звітність у разі мобілізації керівника
У разі мобілізації керівника-страхувальника на сформовану в електронному вигляді податкову звітність накладаються кваліфіковані електронні підписи (КЕП) посадових осіб, яким делеговано право підпису, шляхом надсилання до Державної податкової служби (ДПС) відповідного Повідомлення.
Електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до норм Податкового кодексу України (ПКУ) (п. 42.6) та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827.
Платник податків стає суб’єктом електронного документообігу після надсилання до контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленому форматі з дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV “Про електронні документи та електронний документообіг” та від 05.10.2017 №2155-VIII “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Порядку №557 платник створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронній та паперовій формі, із зазначенням усіх обов’язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису та печатки (за наявності), керуючись Порядком №557.
Інформація про зміну керівника юридичної особи може бути проведена контролюючим органом на підставі відповідних відомостей, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, створеного відповідно до Закону України від 15.05.2003 №755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”.
Відповідно до ст. 9 Закону №755 в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо, які, зокрема, містять дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться відповідно до ст. 25 Закону №755 на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації та судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Разом з тим під час внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, можуть вноситись дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи. Наприклад, “опис обмежень” може містити дані про тимчасове зупинення дії трудового договору з керівником до закінчення терміну (строку) перебування на військовій службі у зв’язку з призовом за мобілізацією та тимчасове покладення обов’язків керівника на іншу особу.
Отже, для надання права підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, платник (керівник) повідомляє про таких осіб контролюючий орган, на обліку в якому перебуває платник, шляхом надсилання повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису в електронному вигляді за формою згідно з додатком 1 до Порядку №557. До Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів.