Пропустити навігацію

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС сталася велика техногенна катастрофа. І хоча сьогодні виповнюється 38 років від тієї трагедії, ми пам’ятаємо про неї та з безмежною вдячністю згадуємо про подвиг героїв-чорнобильців, які без зброї в руках вступили в найзапекліший бій в історії людства. В бій проти атома.

На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області перебувають пенсіонери з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримують пенсійні виплати:

  • 2040 осіб – пенсії по інвалідності внаслідок каліцтва чи захворювання (1760), і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (280), призначені у розмірі відшкодування фактичних збитків та у мінімальних розмірах відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
  • 1603 – пенсію за віком.

3426 з загального числа пенсіонерів – учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які отримують щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю.

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється наступними Законами та нормативними актами:

– Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон);

– Постанова КМУ від 23.11.2011 за №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(далі – Порядок 1210).

Законом визначенo осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї:

  •  учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
  •  потерпілі від Чорнобильської катастрофи – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  •  громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.

Пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

– державної пенсії;

– додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

 

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, віднесеним до 1 категорії, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (стаття 54 Закону).

В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими (стаття 54  Закону):

для I групи інвалідності – 6000 гривень;

для II групи інвалідності – 4800 гривень;

для III групи інвалідності – 3700 гривень;

для дітей з інвалідністю – 3700 гривень.

Зазначені розміри, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Станом на 01.03.2024 зазначені розміри проіндексовано на 1,14 (01.03.2022)*1,197 (01.03.2023)*1,0796 (01.03.2024), розміри не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності – 8839,20 грн;

для II групи інвалідності – 7071,36 грн;

для III групи інвалідності – 5450,85 грн;

для дітей з інвалідністю – 5450,85 грн.

Водночас особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, – мінімальний розмір пенсійної виплати не може бути нижчим:

для осіб з інвалідністю I групи – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік;

для осіб з інвалідністю II групи – 80%;

для осіб з інвалідністю III групи – 60%.

При цьому мінімальний розмір пенсійної виплати збільшується з 1 березня поточного року, так з 01.03.2024 року пенсії перераховано виходячи із середньої заробітної плати в Україні за 2023 рік – 14308,46 грн.

Мінімальні розміри пенсійної виплати особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим:

для осіб з інвалідністю I групи – 14308,46 грн;

для осіб з інвалідністю II групи – 11446,77 грн;

для осіб з інвалідністю III групи  – 8585,08 грн.

Такі розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно з яким законом особі призначено пенсію. Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 29.06.2021 №1584 “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Пенсії із зменшенням пенсійного віку призначаються учасникам ліквідації та постраждалим  внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону).

Пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону 1058 надаються особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вік виходу на пенсію зменшується на 5, 8 або 10 років, в залежності від часу та тривалості роботи в зоні відчуження.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи вік виходу на пенсію зменшується від 1 до 10 років в залежності від зони радіологічного забруднення, де проживала/працювала особа та тривалості проживання/роботи.

Пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначаються за нормами статті 54 Закону, при цьому дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок 1210).

 

260424 1024x640 - Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

 

 

background Layer 1