Переваги офіційного оформлення найманих працівників обговорили на вебнарі з безробітними
29.04.2024 року у Луганському обласному центрі зайнятості відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: “Легалізація найманої праці” із 42 застрахованими особами, які перебувають на обліку в Луганському обласному центрі зайнятості. В заході взяли участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко та провідний фахівець з профорієнтації Лисичанського міського центру зайнятості Олеся Денищенко.
Свій виступ фахівець Фонду області присвятила надзвичайно актуальним і важливим питанням легалізації виплати заробітної плати та цивілізованого оформлення трудових відносин між роботодавцем та найманим працівником.
«Переваги легального оформлення найманих працівників очевидні, – констатувала пані Оксана. – Про них Пенсійний фонд України інформує постійно та наголошує, що отримання заробітної плати в “конверті” є негативними наслідками праці поза межами правового поля. Це позбавляє працюючих соціального захисту».
Кожен громадянин повинен вимагати від роботодавця легального оформлення відносин. Це забезпечує йому право на зарахування періоду до страхового стажу, згідно з яким обчислюються пенсія, матеріальна допомога у разі настання безробіття, а також компенсація тимчасової непрацездатності.
У ході проведення роз’яснювальної роботи спеціалістом Головного управління було надано відповіді на запитання, щодо зарахування страхового стажу за період навчання.
Страховий стаж – це період, протягом якого людина підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески. Поняття “страховий стаж” запроваджено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який набув чинності з 01.01.2004.
Періоди трудової діяльності зараховуються до страхового стажу при обчисленні пенсії за періоди до 01.01.2004 згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення”, а після 01.01.2004 – Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Водночас до страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004. Зокрема, й періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі.
Після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
Час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Наприкінці фахівець Фонду привернула увагу учасників заходу на функціональні можливості електронних сервісів, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, та рекомендувала контролювати нараховану заробітну плату і страховий стаж за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України.