Організовуємо проведення аудиту охорони праці
Відповідно до статті 13 Закону України “Про охорону праці” №2694-XII від 14 жовтня 1992 року, з метою забезпечення ефективного функціонування системи управління охороною праці (далі – СУОП), роботодавець організовує проведення аудиту охорони праці.
Проведення аудиту систем управління визначено стандартами ДСТУ ISO 19011:2019 «Настанови щодо проведення аудитів систем управління» та ДСТУ ISO 45001:2019 «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування».
Аудит охорони праці – документально оформлене системне обстеження й аналіз стану умов і безпеки праці, визначення їх відповідності критеріям, установленим законодавчими та нормативно-правовими актами з охорони праці.
Аудит охорони праці буває внутрішній і зовнішній.
Внутрішній аудит може провести спеціаліст, який має відповідну кваліфікацію для перевірок СУОП та якого керівництво підприємства призначило для підготовки й проведення внутрішнього аудиту, включно з оформленням необхідних документів. Підготовка аудиторів може проводитися у спеціалізованих організаціях з одержанням посвідчень про проходження навчання. Аудитори мають бути незалежними від керівництва структурного підрозділу, на якому проводять аудит.
Інженер з охорони праці не підходить під статус аудитора за своїми обов’язками та правами, але він допомагає підготуватися до аудиту, узагальнити дані, які отримали аудитори підприємства, і впровадити відповідні коригувальні дії.
Внутрішній аудит систем управління охороною праці проводиться з метою оцінки міри виконання вимог до СУОП, визначення ефективності її функціонування, розробки заходів щодо її покращання, перевірки виконання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, полегшення проведення зовнішніх перевірок.
Зовнішній аудит здійснює аудитор або група з аудиту на замовлення власника об’єкта аудиту. Відповідно до ДСТУ ISO 19011:2019 аудитор має володіти: знаннями й навичками для проведення аудиту; загальними знаннями й навичками, що пов’язані з певним видом системи менеджменту, а також знаннями та навичками, що стосуються конкретної галузі.
Зовнішній аудит системи управління охороною праці проводиться з метою надання об’єктивної незалежної оцінки стану охорони праці та промислової безпеки на підприємстві, визначення працездатності устаткування, можливості забезпечення безпечних умов праці та безаварійного виробництва.
При підготовці до аудиту визначаються обсяг аудиту, основні завдання, документи, що підлягають аудиту, узгоджується дата і час проведення, готується план аудиту, проводиться нарада за участі посадових осіб, чиї структурні підрозділу будуть перевірятися.
З урахуванням особливостей функціонування СУОП аудитор визначає теми і блоки питань, притаманні саме цьому підрозділу, задля одержання достатнього обсягу інформації і даних для:
- встановлення наявності організаційно-методичних документів, які регламентують порядок виконання робочих процесів у підрозділі;
- з’ясування, чи сприяє розроблена документація досягненню поставлених цілей у сфері охорони праці;
- з’ясування рівня ознайомлення персоналу з положеннями, методиками, інструкціями та іншими діючими документами, які описують правила й вимоги функціонування СУОП;
- перевірки належного ведення документації з охорони праці.
Список базових запитань вноситься до опитувального листа аудиту.
Аудитор на місцях перевіряє робочу документацію, правильність її ведення, зберігання, використання, фіксує в опитувальному листі наявність підтверджуючих документів, оглядає і спостерігає за виробничою діяльністю та умовами праці на робочих дільницях.
На кожну виявлену при аудиті невідповідність аудитор заповнює протокол невідповідності, де ясно і чітко формулює невідповідність і підтверджує доказом. Додатково до протоколу невідповідності вносяться коригувальні заходи та визначається термін усунення невідповідності.
Аудиторська перевірка завершується проведенням наради за участі працівників підрозділу, який перевіряється, з оголошенням результатів аудиту, виявлених невідповідностей, їх оцінки, призначених коригувальних заходів, обговоренням питань, пов’язаних з аудитом.
Аудитор складає звіт про аудит, в якому зазначається кількість виявлених невідповідностей, дається їх стисла характеристика і вказуються призначені коригувальні заходи, містяться висновки щодо необхідності проведення повторного аудиту та результати оцінки виконання вимог СУОП у даній сфері діяльності. Аудиторська документація зберігається в службі охорони праці підприємства. За результатами аудиту на підприємстві готується наказ про усунення виявлених невідповідностей.