Обовʼязки з охорони праці у посадовій інструкції
Згідно зі статтею 13 Закону України “Про охорону праці” роботодавець зобов’язаний забезпечувати функціонування системи управління охороною праці.
Для ефективного функціонування Системи управління охороною праці (далі – СУОП) необхідно визначити обовʼязки, відповідальність і повноваження керівників служб та підрозділів, а також працівників щодо охорони праці при розробці, впровадженні і удосконаленні СУОП. Обовʼязки та повноваження персоналу, що керує, виконує та перевіряє різні види діяльності, які впливають на ризики виникнення небезпечних ситуацій, повʼязані з діяльністю організації, устаткуванням і робочими процесами, повинні бути визначені, задокументовані і доведені до відома працівників для сприяння управлінню в сфері охорони праці.
Організаційно-правовим документом, який визначає завдання, права, обов’язки і відповідальність працівника за виконання покладених функцій, є посадова інструкція.
Нормативно-правові акти з охорони праці – це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов’язкові для виконання (стаття 27 Закону про ОП). Отже, посадова інструкція є нормативно-правовим актом з охорони праці підприємства, а не лише кадровим документом.
Тож на кожному підприємстві, установі, організації мають бути розроблені відповідні посадові (робочі) інструкції.
При складанні посадових (робочих) інструкцій керуються Класифікатором професій ДК 003: 210 (далі – Класифікатор), затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327, та Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі – Довідник), затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 №336.
Класифікатор містить 9 розділів за угрупуваннями: законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі); професіонали; фахівці; технічні службовці; працівники сфери торгівлі та послуг; кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства; кваліфіковані робітники з інструментом; робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин; найпростіші професії.
Складаючи проекти інструкцій, необхідно використовувати відповідний розділ Класифікатора та Довідника. Для керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців складаються посадові інструкції, для інших категорій персоналу – робочі.
Під час розроблення посадових (робочих) інструкцій забезпечується єдиний підхід до побудови, структури і викладу змісту розділів. Інструкції повинні відображати повний перелік завдань та обов’язків (для посадових інструкцій – повноважень) і відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни – чіткі визначення. Також необхідно враховувати особливості розподілу праці (системи управління), що діє на підприємстві.
Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені у штатному розписі підприємства.
Треба памʼятати, що у зв’язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики робітників містять тільки основні або типові завдання та обов’язки, роботодавець може доповнювати робочі інструкції видами робіт, які входять до складу технологічних карт, інструкцій, інших нормативних документів та визначені трудовим договором за умови додержання правил охорони праці, санітарних норм і вимог безпеки виконання робіт.
Посадові та робочі інструкції після їх затвердження керівником підприємства, організації, установи або за дорученням його заступниками, доводяться до працівника під розписку.
Законом України “Про охорону праці” визначені обовʼязки кожного працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а саме:
- дбати про особисту безпеку і здоровʼя, а також про безпеку і здоровʼя оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
- знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
- проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Звертаємо увагу, що під час проведення розслідування нещасних випадків на виробництві комісією з розслідування ретельно вивчаються посадові та робочі інструкції працівників підприємств. Тому дуже важливо врахувати в інструкціях всю послідовність покладених обовʼязків, повноважень та відповідальності для кожного працівника підприємства.