Безпечна робота газонокосаркою
З приходом теплої пори року виникає регулярна потреба у скошуванні трави й обрізанні порослі або чагарників на територіях підприємств, установ, організацій за допомогою механізованої газонокосарки, тримера, кущоріза тощо (далі ‒ газонокосарка).
Існують три основні типи газонокосарок: ручні (тримери), бензинові та електричні, але вимоги безпечної роботи для них однакові.
У пункті 3 розділу ІV “Мінімальні вимоги щодо безпеки і здоров’я на роботі працівників лісового господарства та під час виконання робіт із зеленими насадженнями” (НПАОП 02.0-7.01-23), затверджених Наказом Міністерства економіки №17953 від 27.11.2023, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 13.12.2023 №2167/41223 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки №19725 від 19.12.2023), окремим розділом визначені “Вимоги безпеки під час виконання робіт механізованою газонокосаркою та тримером”.
До виконання робіт допускаються працівники, не молодші 18 років, які пройшли медичний огляд, інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці й повністю забезпечені відповідним спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), необхідними для безпечного виконання робіт газонокосаркою.
Вимоги безпеки перед початком роботи:
-
отримати завдання від безпосереднього керівника робіт, одягнути спецодяг та перевірити його цілісність і справність. Спецодяг повинен бути добре підігнаний за розміром та заправлений;
-
перевірити укомплектованість та технічний стан газонокосарки (ножі повинні бути гострими та правильно заточеними, без слідів корозії, сколів, тріщини та інших ушкоджень);
-
газонокосарку необхідно відрегулювати, щоб вона працювала з найменшим шумом, вібрацією та мінімальним об’ємом відпрацьованих газів.
Доставка та зберігання палива в кількості, передбаченій технологічним процесом, дозволяється в негорючій спеціальній тарі, що не утворюють іскри, і щільно закриваються.
Вимоги безпеки під час виконання робіт газонокосаркою:
-
огородити робочу зону, вивести сторонніх осіб, очистити територію косіння від предметів, що здатні вивести обладнання з ладу або нанести травму працівнику (каміння, гілки, сміття тощо);
-
попередити власників транспортних засобів, що опинилися в зоні косіння, про необхідність переміщення таких транспортних засобів у безпечне місце;
-
особливу увагу звертати на можливі обриви ліній електропередачі та відчинені люки колодязів комунікаційних мереж;
-
виконувати роботи тримером дозволено тільки ланкою з двох або більше людей;
-
перед запуском двигуна тримера необхідно переконатися у відсутності сторонніх осіб у радіусі 15 м;
-
заправляти обладнання пальним треба з вимкненим двигуном, на безпечній відстані від джерела відкритого вогню та за межами приміщення;
-
запуск двигуна тримера потрібно проводити на відстані не менше ніж три метри від місця заправки;
-
у небезпечній зоні має право перебувати тільки помічник працівника або керівник робіт, відповідальний за безпечне виконання робіт;
-
заборонено перебування сторонніх осіб та інших працівників, які не задіяні в технологічному процесі, у радіусі п’яти метрів від увімкненого механізму.
З метою безпечного виконання робіт тример повинен бути зафіксований ременями. Маршрут виконання робіт та переходи на інші ділянки необхідно планувати та здійснювати таким чином, щоб уникнути переходів через ями, канави або інші перешкоди.
На крутих схилах використання газонокосарки створює підвищену небезпеку для працівника, тому доцільно застосовувати тример. Роботи необхідно виконувати у взутті з неслизькою підошвою, а також користуватися страхувальним канатом чи мотузкою.
Під час викошування газонів групою косарі повинні розташуватись уступом на відстані 4-5 м один від одного, а у разі косіння вздовж автомобільних доріг треба рухатись назустріч транспорту. Під час виконання робіт працівник повинен перебувати обличчям до проїжджої частини дороги, але бути за її межами.
В умовах недостатньої видимості працівники під час проведення робіт повинні використовувати світловідбивальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо). Виконання робіт газонокосаркою в темну пору доби заборонено.
Для уникнення ураження електричним струмом заборонено працювати безпосередньо під лінією електропередачі незалежно від номіналу напруги, коли вона не відключена.