Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин
Саме на цю тему 01.07.2024 відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom із 9 застрахованими особами, які перебувають на обліку в Луганському обласному центрі зайнятості. У заході взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко.
У своєму виступі фахівець Головного управління зазначила, що оформлення найманих працівників належним чином на сьогодні є серйозною проблемою. Виплати у “конвертах” стали однією зі складових тіньової економіки. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.
Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні “тіньової” заробітної плати, так як до кишені надходять “чисті доходи”. Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, то самі позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин:
- збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі, до Пенсійного фонду України;
- соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.
Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:
– він не буде одержувати пенсію;
– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій.
– у нього немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі, права на охорону праці, права на соціальне страхування.
Здебільшого проблемним питанням щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, тобто підприємець, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.
Ще однією ознакою прихованої зайнятості є оформлення працівників погодинно на 2 або 4 години при фактичній роботі 8 годин на день, звітуючи відповідно за неповний робочий день.
Від своєчасного та якісного звітування до органів Державної податкової служби та повноти сплати єдиного внеску залежить інформація, яка міститься в реєстрі застрахованих осіб.
Кожен працівник має можливість самостійно контролювати нарахування йому заробітної плати та щомісячно власноруч перевіряти тривалість страхового стажу у особистому кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.