Детінізація доходів – запорука майбутнього!
Сьогодні у Луганському обласному центрі зайнятості відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: “Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин” із 11 застрахованими особами, які перебувають на обліку. В заході взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко.
Відкриваючи вебінар, фахівець Головного управління зазначила, що на даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості, полягають не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, і перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.
Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні тіньової заробітної плати, оскільки до їхньої кишені надходять «чисті доходи». Коли вони надають згоду працювати на таких умовах, то самі позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин:
- збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі, до Пенсійного фонду України;
- соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.
Працівник, який отримує зарплату в “конверті”, офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:
- він не буде одержувати пенсію;
- його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;
- у нього немає права на відпустку і на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі, права на охорону праці і на соціальне страхування.
Також спеціаліст Фонду області порадила присутнім, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагати від них укладання трудової угоди. І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, не соромтеся поцікавитися, чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають відпустки. Тим більше, згідно з Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” при офіційно нарахованій роботодавцем заробітній платі, працівник стає застрахованою особою одразу до чотирьох фондів.
Напрікінці свого виступу фахівець звернула увагу осіб, які перебувають у пошуку роботи, на функціональні можливості електронних сервісів, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, та рекомендувала їм контролювати нараховану заробітну плату і страховий стаж за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України.