Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Тимчасова втрата непрацездатності ‒ це період непрацездатності людини внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи тощо), який має тимчасовий характер і триває до відновлення працездатності.
Право на грошову допомогу в разі втрати працездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату доходу (заробітної плати).
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
На розмір лікарняних впливає:
-
заробітна плата за 12 місяців перед датою відкриття лікарняного;
-
страховий стаж;
-
кількість днів, протягом яких людина лікується;
-
причина непрацездатності.
Для деяких осіб розмір лікарняних дорівнює 100% незалежно від набутого страхового стажу. Зокрема йдеться про осіб, які мають пільги відповідно до законодавства:
-
постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи;
-
ветерани війни;
-
члени родин загиблих Захисників та Захисниць.
Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Якщо період непрацездатності триває понад 5 днів – з 6-го дня страхову виплату фінансує Пенсійний фонд України.
Допомога по вагітності та пологах, по догляду за дитиною або іншим членом сім’ї надається застрахованій особі за рахунок страхових коштів з першого дня тимчасової непрацездатності.
У випадку тимчасової непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання роботодавцем за рахунок коштів підприємства оплачуються перші 17 днів тимчасової непрацездатності. Пенсійний фонд здійснює фінансування страхової виплати з 18-го дня.
Для фінансування лікарняного за рахунок страхових коштів роботодавець не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення про призначення виплати формує в кабінеті страхувальника на вебпорталі Фонду заяву-розрахунок щодо сплати за листком непрацездатності та направляє до Пенсійного фонду.
Пенсійний фонд України опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати.
При цьому тимчасову непрацездатність оплачують за всі календарні дні хвороби, включаючи робочі, вихідні, неробочі або святкові дні.