Офіційно – це надійно!
16.12.2024 у Луганському обласному центрі зайнятості відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: „Легалізація зайнятості та заробітної плати населення”. У заході взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко та 15 зареєстрованих безробітних осіб, які перебувають на обліку у службі зайнятості.
У своєму виступі представниця Фонду в Луганській області розповіла про надзвичайно актуальні питання сьогодення: легалізація зайнятості та заробітної плати населення, оскільки саме від величини страхового стажу та розміру офіційної заробітної плати, з якої сплачені внески, залежить рівень соціального та пенсійного захисту людини.
Прозора заробітна плата є одним із резервів наповнення бюджету Пенсійного Фонду України, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги.
Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоодержує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати „в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника.
Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.
Негативні наслідки цього явища мають місце і для самого працівника, який позбавляє себе гідної пенсії у майбутньому або ж взагалі права на пенсійне забезпечення. Низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.
Також спеціаліст звернула увагу, що з кожним роком збільшується мінімальна величина стажу, який дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років. У 2024 році, щоб стати пенсіонером у 60 потрібно мати 31 рік підтвердженого страхового стажу.
«Тож наймані працівники, ‒ резюмувала спікер, ‒ повинні відстоювати свої конституційні права, вимагаючи від роботодавця офіційного оформлення трудових відносин, сплати внесків з усієї суми отриманого заробітку та періодично перевіряти розмір своєї заробітної плати і відрахувань. Це можна зробити, зареєструвавшись на вебпорталі Пенсійного фонду України та в системі СМС-повідомлень».