Статус електронного листка непрацездатності: що потрібно знати
Листок непрацездатності підтверджує тимчасову непрацездатність працівника. Основним наразі є електронний листок непрацездатності. Формується такий листок непрацездатності (е-лікарняний) на основі електронного медичного висновку, який створює лікар. Далі листок непрацездатності потрапляє до Електронного реєстру листків непрацездатності, а побачити його можна в особистому кабінеті роботодавця на вебпорталі Пенсійного фонду України (ПФУ), який з 1 січня 2023 року набув функції щодо виплати лікарняних.
Оплачується листок непрацездатності тоді, коли він набуває статусу «Готовий до сплати», що рівнозначно його видачі. Для звичайних листків непрацездатності, які непов’язані з вагітністю та пологами, – 7 днів після дати відкриття. Упродовж цього часу лікар може внести зміни у медичний висновок.
Якщо з технічних причин (проблеми роботи електронного кабінету або реєстру лікарняних під час дії воєнного стану) статус е-лікарняного не змінився на «Готовий до сплати», то через 7 днів можна нараховувати лікарняні.
Статуси е-лікарняних:
1. Закритий. Е-лікарняний набуває цього статусу дня свого формування (відкриття) в Електронному реєстрі листків непрацездатності. За е-лікарняними з таким статусом ще не можна нараховувати кошти. Статус «Закритий» змінюється на «Готовий до сплати» через 7 днів після дати:
– закриття (закінчення строку дії медичного висновку) – для лікарняних у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;
– відкриття (початок строку дії медичного висновку) – для лікарняних у зв’язку з вагітністю та пологами.
2. Готовий до сплати. Страхувальник може працювати з листком непрацездатності та нараховувати кошти. За е-лікарняними з таким статусом роботодавець має сформувати на вебпорталі електронних послуг ПФУ заяву-розрахунок на фінансування відповідного виду допомоги та надіслати її до ПФУ.
3. Помилково сформований. Медичний висновок, на підставі якого його було сформовано е-лікарняний, створено з помилками. У такому разі лікар впродовж 7 днів створює коректний медвисновок, на підставі якого створюється новий е-лікарняний. А попередній, із неточними чи некоректними даними, отримує статус «Помилково сформований». Виплати за такими е-лікарняними не проводяться.
4. Недійсний. Е-лікарняний створений на підставі медвисновку за іншою категорією, період непрацездатності за яким не виходить за межі періоду непрацездатності за раніше створеним лікарняним.
5. Оплачений. Цього статусу е-лікарняний набуває після того, як страхувальнику на спецрахунок для зарахування страхових виплат надсилаються кошти для здійснення відповідних виплат застрахованій особі.
Якщо в умовах воєнного стану користувачі не мають доступу до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) може бути видано паперовий листок непрацездатності.
Такі лікарняні наразі можуть бути двох видів:
– паперовий листок непрацездатності на оригінальному бланку (з водяними знаками, – старий бланк, який існував до введення е-лікарняних у 2021 році);
– паперовий листок непрацездатності на роздрукованому бланку. Тобто на бланку, роздрукованому на принтері на звичайному папері. Такий лікарняний може видаватися у період дії воєнного стану та впродовж 3-х місяців з дня його припинення, якщо заклад охорони здоров’я не має оригінальних бланків листків непрацездатності та можливості їхнього отримання.