Інформаційний вебінар для 16 безробітних, зареєстрованих в обласній службі зайнятості
Фахівцем з профорієнтації Лисичанського міського центру зайнятості Олесею Денищенко та головним спеціалістом відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Іриною Золотовою 14 квітня 2025 року проведено інформаційний вебінар на тему: “Загальні питання зайнятості”. На ньому були присутні 16 претендентів пошуку роботи.
Представниця Фонду звернула увагу на те, що нелегальна зайнятість – це використання роботодавцем найманої робочої праці без належного оформлення трудових відносин. Для цього ними крім традиційного використовуються й інші способи: це так звані стажування чи застосування випробувального терміну або оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час. При цьому не виникають трудові відносини і працівник не має права на відпустку або оплату лікарняних. Інколи підприємства платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну та неофіційну. Небезпека полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а особливо в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.
Якщо сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо із заробітної плати людини, яка працює неповний робочий день, сплачується єдиний соціальний внесок у розмірі не менше ніж мінімальний, а на сьогодні це 1760 грн (мінімальна заробітна плата 8000 грн х ставку ЄСВ 22%), то відповідно цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць. В іншому випадку періоди роботи зараховуються пропорційно сплаченим внескам.
Влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, якщо зарплату виплачують в “конверті” роботодавець не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, це призведе до позбавлення соціальних гарантій, а при досягненні пенсійного віку не буде права на трудову пенсію.
З кожним роком збільшується мінімальна величина стажу, який дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років. З січня 2025 року, щоб стати пенсіонером у 60, потрібно мати 32 роки підтвердженого страхового стажу. Якщо стаж менший, але становить від 22 до 31 року, право на пенсію настає в 63 роки.
Пенсійний фонд України надає можливість кожному працівнику самостійно контролювати нарахування йому заробітної плати та щомісячно власноруч перевіряти тривалість страхового стажу у особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.