Пропустити навігацію

Сучасно і законно: безробітним розповіли про електронні сервіси та офіційну зарплату

21.04.2025 відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: Легалізація заробітної плати та впровадження сучасних електронних сервісів для 23 застрахованих осіб, які перебувають на обліку у Луганському обласному центрі зайнятості.

У заході взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області Тетяна Кузнецова. Вона надала детальне роз’яснення що таке легалізація заробітної плати і як вона впливає на соціальний захист громадян.

Законодавством встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. До страхового стажу зараховують лише ті періоди, за які сплачені внески.

Сьогодні відносини між найманими працівниками та роботодавцями не завжди відповідають нормам законодавства. Існує практика обговорення при наймі на роботу суми офіційної зарплати та не задекларованих винагород. Окремі працедавці, маючи бажання заробити, свідомо розраховуються з працівниками у “конвертах”.

Якщо людина працює неофіційно, то вона втрачає свій фіксований страховий стаж. Такі дії особливо відчутно позначаться на розмірі майбутньої пенсії, який буде мінімальним, оскільки встановлених законом внесків до Пенсійного фонду роботодавець за працівника не сплачують. Також особа без оформлення трудових відносин нерідко втрачає інші соціальні виплати лікарняні, декретні. А той, хто працює легально, але одержує за відомістю мінімальну зарплату, також потерпає від обмеження соціальних виплат.

Громадянам, які влаштовуються на роботу, необхідно обговорювати з роботодавцем не лише умови праці, а і її оплату, щоб відчувати себе соціально захищеними. Роботодавці також зобов’язані не порушувати Закон, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками.

Отже, кожна людина повинна захищати свої права та вимагати офіційне працевлаштування. Тільки в такий спосіб можна отримати гідне забезпечення на схилі літ.

Також фахівець звернула увагу на функціональні можливості електронних сервісів, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, та рекомендувала контролювати нараховану заробітну плату і страховий стаж за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України. Перевагою відомчого вебпорталу є, зокрема, можливість дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до органів Пенсійного фонду (формування запитів на попередню підготовку документів, можливість подачі скарг, запис на прийом до фахівців Фонду). Також користувачі вебпорталу за допомогою електронно-цифрового підпису (ключа ЕЦП) мають можливість заповнити звернення на призначення пенсій, у тому числі і пенсій у зв’язку з втратою годувальника.

Znimok ekrana 2025 04 22 163349 - Сучасно і законно: безробітним розповіли про електронні сервіси та офіційну зарплату

background Layer 1