Порядок отримання пенсій і страхових виплат для внутрішньо переміщених осіб, осіб, що тимчасово перебувають за кордоном і громадян, що мешкають на тимчасово окупованих територіях
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 №299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, яка набрала чинності 20.03.2025, затверджено новий Порядок виплати пенсії особам, (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території (далі ‒ Порядок).
Громадянам, які перебувають за кордоном або знаходяться на тимчасово окупованих територіях, фізичну ідентифікацію необхідно проходити один раз на рік ‒ до 31 грудня.
Пунктом 6 Порядку визначено наступні способи проходження фізичної ідентифікації:
-
Особисте звернення особи до органу Пенсійного фонду України або банк, де відкрито пенсійний рахунок.
-
Отримання від особи документа про посвідчення факту, що особа є живою в дипломатичній установі за кордоном та надіслати документи рекомендованим поштовим відправленням або подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
-
Звернення особи онлайн через електронний кабінет Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис”, створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія). Цей спосіб доступний у разі наявності у особи біометричного паспортного документу, виданого після 2016 року.
-
За допомогою відеоконференцзв’язку через Google Meet, Signal, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom. Заявка на відеоідентифікацію подається через відкриту сторінку порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
Крім того, якщо пенсіонери проживають на тимчасово окупованій території, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію зі свого рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
Важливо!
Відповідно до пункту 10 Порядку громадянам, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, і тим, які виїхали на підконтрольну територію України, виплата пенсії відбувається за умови неодержання пенсії від Російської Федерації. На сьогодні таку інформацію можна надати Головному управлінню в заяві, написаній в довільній формі та підписаній особисто, яку подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.