Як дистанційно сплачувати добровільні внески?
Згідно з частиною 9 статті 12 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі ‒ Закон 1058) зі змінами, внесеними Законом України від 04.11.2022 №2734 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнобов’язковому державному пенсійному страхуванні”, особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом. Також договір про добровільну сплату може бути укладено на користь третьої особи, крім особи, інформація про яку відсутня в інформаційній базі системі персоніфікованого обліку.
З 2023 року на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) (далі ‒ вебпортал) реалізовано сервіс подання заяви на приєднання до типового договору про добровільну участь та сплату внесків за себе або іншу особу (далі ‒ Договір) ‒ розділ “Комунікації з ПФУ” ‒ “Договір на добровільну участь”. Він надається для застрахованих осіб, які авторизувалися за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпис або системи GOV.ID. Користувачу надається можливість заповнити дані про особу, на користь якої він бажає сплачувати внески (на себе особисто або іншу), переглянути за потребою заповнений Договір, підписати його та автоматично перейти на інтерфейс сплати внеску. Інформацію про укладені Договори можна переглянути у вкладці “Договори на добровільну участь”.
Звертаємо увагу, що умовами дистанційного оформлення добровільної участі є наявність інформації про таких осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування і що таким особам не призначено пенсію в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Законом 1058 передбачено самостійне визначення особою, яка укладає договір, розміру страхових внесків, періодичності і строків їх сплати. Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду, а в разі якщо з урахуванням фактично сплаченого за особу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідний місяць обчислена відповідно до частини четвертої статті 40 цього Закону сума заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, перевищуватиме максимальну величину заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, відповідна частина коштів зараховується в рахунок наступного місяця.
Суми коштів за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування підлягають сплаті на рахунок Пенсійного фонду, відкритий в уповноваженому банку, та не підлягають поверненню, крім випадків помилкового перерахування коштів на рахунок Пенсійного фонду.
Згідно зі статтею 24 Закону 1058, страховий стаж ‒ період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. У випадку коли сума сплачених страхових внесків є меншою за мінімальний страховий внесок, до страхового стажу зараховується період пропорційний сумі сплачених внесків.
Відповідно до статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (зі змінами), мінімальний страховий внесок ‒ сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску ‒ максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 15-ти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
На сьогодні мінімальна заробітна плата складає 8000,00 грн, отже, мінімальний страховий внесок дорівнює 1760,00 грн, а максимальна величина внеску складає 26400,00 грн.
Інформація про сплату страхових внесків до системи персоніфікованого обліку вноситься Пенсійним фондом автоматично за фактом зарахування коштів, про що формується повідомлення в особистий кабінет застрахованої особи на вебпорталі.
Перевірити дані про зарахування платежу, заробітну плату для пенсії, розрахованої з добровільно сплаченого внеску, та кількість днів набутого страхового стажу можна в особистому кабінеті, сформувавши електронну довідку ОК-5 (розділ “Комунікації з ПФУ” ‒ “Запит на отримання електронних документів”). На останній сторінці довідки ОК-5 в розділі “Звітний рік: ХХХХ рік”, де ХХХХ ‒ рік, у якому зараховано добровільні внески, відображається заробітна плата для пенсії, розрахована з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу.