Питання легалізації заробітної плати обговорили на вебінарі з особами, які знаходяться у пошуку роботи
29 січня 2024 року фахівцем з профорієнтації Лисичанського міського центру зайнятості Олесею Денищенко був проведений інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі ZOOM на тему: “Загальні питання зайнятості” за участю головного спеціаліста відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Тетяни Кузнецової. До заходу долучилися 30 безробітних осіб, які зареєстровані у Луганській обласній службі зайнятості.
Вебінар відкрила представниця Головного управління. У своєму виступі вона розповіла присутнім про те, що легалізація заробітної плати залишається найактуальнішим питанням сьогодення. Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” мінімальна заробітна плата з 1 січня 2024 року становить 7100 грн (мінімальний страховий внесок – 1562 грн).
Головний спеціаліст Фонду області довела до відома присутніх, що лише оформлена відповідно до законодавства праця дає змогу заробити страховий стаж, і лише легальна заробітна плата вплине на розрахунок майбутньої пенсії. Адже працівник, погоджуючись на неофіційну заробітну плату, не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Щомісячно до управління Пенсійного фонду надходить перелік страхувальників, які виплачують заробітну плату застрахованим особам менше мінімального розміру, встановленого законодавством. Спеціалістами управління проводиться аналіз та опрацювання списків. Внаслідок цього виявляються страхувальники, які фактично недоплачують заробітну плату та єдиний соціальний внесок. Використовуючи дані реєстру застрахованих осіб, пенсійники надають інформаційні відомості контролюючим органам та органам виконавчої влади з метою уникнення порушень законодавства про працю з боку роботодавця.
Дані реєстру застрахованих осіб формуються із відомостей, які подає роботодавець у щомісячній звітності по єдиному соціальному внеску – за найманих осіб, та фізична особа – підприємець – у річній звітності по єдиному соціальному внеску – за себе. Наслідком допущення помилок в звітності є недостовірні відомості у реєстрі застрахованих осіб, дані якого використовуються для призначення пенсій, та для інформування контролюючих органів. Тому в разі виникнення питань та з метою недопущення помилок роботодавцям варто при формуванні звітів звертатись до фахівців управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації.
Фахівець зауважила: Пенсійний фонд України надає можливість кожному працівнику самостійно контролювати нарахування йому заробітної плати та щомісячно власноруч перевіряти тривалість страхового стажу в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua).