“Негативні наслідки нелегальної роботи та зарплати в “конверті”
Саме такою була тема інформаційного вебінару із 33 застрахованими особами, які перебувають на обліку в Луганському обласному центрі зайнятості, що відбувся 06 травня 2024 року у дистанційному форматі на платформі Zoom. У заході взяли участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансово-економічного управління Головного управління ПФУ в Луганській області Оксана Роговенко та провідний фахівець з профорієнтації Лисичанського міського центру зайнятості Олеся Денищенко.
Фахівець Головного управління звернула увагу безробітних на негативні наслідки нелегальної роботи та зарплати в «конверті». Вона зазначила, що несплачений соціальний внесок спричиняє втрату страхового стажу, необхідного для призначення пенсій. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Нагадала, що на розмір пенсії впливає страховий стаж. Це період роботи, протягом якого щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, аніж мінімальний страховий внесок, який було встановлено на 1 квітня 2024 року 8000 грн. Мінімальний страховий внесок 22% від цієї суми, а саме 1760 грн на місяць (8000 грн х 22%).
Також головний спеціаліст звернула увагу присутніх на те, що ще однією ознакою прихованої зайнятості є оформлення працівників погодинно на 2 або 4 години при фактичній роботі 8 годин на день, звітуючи відповідно за неповний робочий день.
Від своєчасного та якісного звітування до органів Державної податкової служби України та повноти сплати єдиного соціального внеску залежить врахування страхового стажу, який обліковується в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З кожним роком збільшується мінімальна величина стажу, який дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років. У 2024 році, щоб стати пенсіонером у 60, потрібно мати не менше 31 року підтвердженого страхового стажу.
Фахівець Фонду привернула увагу, на функціональні можливості електронних сервісів, які значно розширюють дистанційний доступ громадян до послуг, та рекомендувала щомісячно власноруч перевіряти нараховану заробітну плату і страховий стаж. Кожна застрахована особа має можливість самостійно контролювати нарахування йому заробітної плати у особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України: https://portal.pfu.gov.ua.
А, також проінформувала учасників заходу про те, що отримати довідки ОК-5 та ОК-7 можна кількома способами: безпосередньо у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України, пред’явивши паспорт та довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) чи онлайн – на порталі Дія чи у мобільному застосунку Дія або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, або у мобільному застосунку “Пенсійний фонд”.