Розглянуто питання навчання і перевірки знань з питань охорони праці
Відповідно до статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 №1105-XIV, заступник начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Лариса Чередниченко 28.05.2024 провела онлайн-семінар з посадовими особами Золотівського ліцею №16 Гірської міської територіальної громади та Новопсковської селищної військової адміністрації за темою “Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці. Види інструктажів з охорони праці.”
Учасникам заходу було доведено, що згідно зі статтею 18 Закону України “Про охорону праці” від 14.10.1992 №2694-XII, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Навчання і перевірку знань з питань охорони праці відповідно до НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять: керівники, заступники керівників, головні спеціалісти, керівники основних виробничих та технічних служб підприємств, установ й організацій, об’єднань підприємств незалежно від форм власності та характеру виробничої діяльності, які безпосередньо пов’язані з організацією безпечного ведення робіт, а також керівники, спеціалісти служб охорони праці, члени комісій з перевірки знань з питань охорони праці, особи, відповідальні за технічний стан і безпечну експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки підприємств.
Керівники підприємств (чисельністю менше 1000 працівників), керівники служб охорони праці, члени комісій з перевірки знань з питань охорони праці цих підприємств (крім членів комісій окремих структурних підрозділів) проходять навчання з питань охорони праці у галузевих навчальних центрах або навчальних закладах та установах, які надали Держпраці декларацію відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Інші посадові особи проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці стосовно робіт, що входять до їх функціональних обов’язків, безпосередньо на підприємстві.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця.
Допускається спеціальне навчання з питань охорони праці у навчальному центрі.
Формою перевірки знань з питань охорони праці працівників є тестування (через автоекзаменатори, тести тощо), залік або іспит – за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування.
Дистанційна перевірка знань у формі тестування, заліку або іспиту може здійснюватися за умови:
- забезпечення візуальної аутентифікації того, хто проходить перевірку знань з питань охорони праці;
- особистої присутності членів комісії з перевірки знань з питань охорони праці;
- передачі відео–, аудіо–, графічної та текстової інформації у синхронному режимі.
Результат перевірки знань з питань охорони праці оформлюється протоколом, термін зберігання якого не менше 5 років.
Учасники заходу проінформовані про види інструктажів та особливості їх проведення. Акцентовано увагу, що інструктаж (навчання) може проводитися дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема шляхом відеозв’язку. У такому разі підтвердженням проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.