Пропустити навігацію

Добровільна участь у загальнообов’язковому пенсійному страхуванні

Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюється Законом України від 08.07.2010 №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та надає можливість забезпечити страховий стаж і створити умови для збільшення розміру майбутньої пенсії.

Наприкінці 2022 року в Україні ухвалено закон, який спрощує механізм добровільної участі громадян у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні і дає можливість сплачувати внески за себе або на користь третіх осіб швидко, без паперової тяганини та відвідування державних установ.

Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і незастраховані особи старші 16 років.

Основними умовами добровільної участі є:

  • наявність інформації про таких осіб в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • таким особам не призначено пенсію в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, тобто вони не перебувають на обліку в Пенсійному фонді України і не отримують пенсійні виплати.

Щоб скористатися цією послугою необхідно укласти Договір з Пенсійним фондом України, сплатити внески за себе або на користь іншої особи.

Вищезазначений Закон України передбачає два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Частиною другою статті 10 визначено, що особи беруть у ній участь протягом строку, визначеного у договорі про добровільну участь, але не менше одного року. Це страхування на поточний період. У цьому випадку розмір єдиного внеску складає 22 відсотки від мінімальної заробітної плати на дату укладення договору. Враховуючи, що розмір мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 квітня поточного року становить 8000,00 грн, відповідно мінімальний страховий внесок 1760,00 грн (8000,00 х 22%).

Частиною п’ятою цієї ж статті передбачена можливість одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, починаючи з 1 січня 2004 року. При цьому сума сплаченого внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22%) на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, тобто 44%. Тобто, мінімальний страховий внесок за кожен місяць для одноразової сплати за попередні періоди складає 3520,00 гривень (8000,00 х 44% = 3520,00)

Одноразова сплата єдиного соціального внеску здійснюється однією сумою за весь період протягом 10 календарних днів з моменту підписання договору.

У всіх випадках сума страхового внеску не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору. З 1 квітня 2024 року максимальна величина бази нарахування єдиного внеску становить 15 мінімальних заробітних плат 120000,00 гривень. (8000,00 х 15 = 120000,00 гривень). Тобто максимальний страховий внесок за кожен місяць становить 26400,00 гривень (120000,00 х 22% = 26400,00 гривень)

Особа самостійно визначає, скільки часу бажає сплачувати внески після укладення Договору, періодичність сплати страхових внесків та їх розмір.

Щоб непрацюючій особі було зараховано повний місяць страхового стажу, сума сплачених за місяць страхових внесків має бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Сплачені внески це набутий страховий стаж або збільшена заробітна плата для майбутньої пенсії.

Суми сплачених внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату – для незастрахованих осіб, а для застрахованих буде збільшено розмір заробітної плати для обчислення пенсії.

Якщо сума добровільно сплачених страхових внесків особою та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного соціального внеску перевищує максимально встановлений його розмір, то частка надмірно сплачених коштів зараховується в наступному місяці.

Перевірити дані про зарахування платежу, заробітну плату для пенсії, розрахованої з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу можна в особистому кабінеті, сформувавши електронну довідку ОК-5. На останній сторінці довідки в розділі “Звітний рік” відображається заробітна плата для пенсії, розрахована з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу.

 

09092024 1024x641 - Добровільна участь у загальнообов’язковому пенсійному страхуванні

 

background Layer 1