Пропустити навігацію

Легальна заробітна плата – інвестиція в майбутнє

30.12.2024 відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі Zoom на тему: „Легалізація заробітної плати – актуальне питання сьогодення” із застрахованими особами, які перебувають на обліку у Луганському обласному центрі зайнятості. У ньому взяла участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету № 1 Фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Оксана Роговенко.

Вона звернула увагу присутніх, що у нинішніх кризових умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації і громадяни суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватися чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Незважаючи на роз’яснення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та вимоги діючого законодавства, оформлення найманих працівників належним чином залишається серйозною проблемою. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості полягають не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, і перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні „тіньової” заробітної плати, так як до кишені надходять „чисті доходи”. Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, то самі позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин:

  • збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі, до Пенсійного фонду України;
  • соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.

Працівник, який отримує зарплату в конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

– у нього немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі, права на охорону праці, права на соціальне страхування.

Також фахівець звернулась до присутніх осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, без укладання трудових угод: Вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, перевірте самостійно у особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України, або зверніться до найближчого відділення Пенсійного фонду України, замовивши форму ОК-5, там ви зможете побачити чи звітує за вас работодавець та чи сплатив за вас єдиний соціальний внесок”.

Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають відпустки. Тим більше, згідно з Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, відповідно до якого при офіційно нарахованій роботодавцем заробітній платі ви стаєте застрахованою особою одразу до чотирьох фондів.

З 1 липня 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб, взаємодії та обміну інформацією з Головним управлінням Держпраці в Луганській області, органами Державної податкової служби у Луганській області та іншими органами з питання детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення.

3012 1 1024x641 - Легальна заробітна плата – інвестиція в майбутнє

background Layer 1