Пропустити навігацію

Неофіційне працевлаштування: ризики для найманих працівників

24 березня 2025 року для 19 осіб претендентів пошуку роботи відбувся інформаційний вебінар у дистанційному форматі на платформі ZOOM на тему: “Загальні питання зайнятості” за участю головного спеціаліста відділу забезпечення наповнення бюджету №1 Фінансового-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Вікторії Блінової.

Фахівець пенсійної служби Луганщини ознайомила учасників заходу з основними аспектами трудових відносин, що включають в себе: легалізація зайнятості та легалізація заробітної плати.

Нелегальна зайнятість – це, звичайно, використання роботодавцями найманої робочої праці без належного оформлення трудових відносин. Для цього ними використовуються так звані стажування чи застосування випробувального терміну або оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час. При цьому роботодавці здебільшого трактують ці поняття на свій лад, переконуючи себе, що на цей період можна працівників офіційно не оформляти.

Цікаве питання також працевлаштування найманих працівників під виглядом укладення з ними цивільно-правових договорів. При цьому не виникають трудові відносини, які регулюються трудовим законодавством, і працівник не має права на відпустки та оплату лікарняних. Інколи підприємства (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну. Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової зайнятості, полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а особливо в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.

Отримання заробітної плати в “конверті” – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян. Адже нарахування страхових внесків на обов’язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Крім того, у разі виникнення потреби у придбанні, будівництві чи ремонту житла, навчання або лікування, громадянам, що отримують зарплату в “конверті”, буде вкрай важко отримати кредити потрібного розміру, а також у разі вивільнення у випадку скорочення чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листка, або вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати.

Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують в “конверті”, це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до позбавлення соціальних гарантій, належних умов праці та відсутності страхового стажу, а при досягненні пенсійного віку не буде права на реальну трудову пенсію.

Znimok ekrana 2025 03 24 145002 - Неофіційне працевлаштування: ризики для найманих працівників

background Layer 1