Питання легалізації трудових відносин – на контролі фахівців Пенсійного фонду Львівщини
Питання забезпечення соціальних прав застрахованих осіб та збільшення надходжень до Пенсійного фонду України, шляхом легалізації заробітної плати та виявлення ознак тіньової зайнятості населення розглянули упродовж першої декади червня місяця у районах Львівської області.
Начальник Дрогобицького сервісного центру Любов Яневич взяла участь у засіданні робочої групи з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення при Дрогобицькій райдержадміністрації. Члени робочої групи заслухали 4-х керівників підприємств, які мінімізують заробітну плату найманим працівникам, та зауважили їм на необхідності усвідомлення відповідальності за людей, які у них працюють, забезпечення їм соціальних гарантій, справедливої оплати праці та гідних пенсійних перспектив. Наголосили на застосуванні фінансових санкцій відповідно до чинного законодавства у випадку виявлення порушень прав та інтересів працівників.
Питання тінізації зайнятості й оплати праці обговорили учасники робочої наради у Бродівській райдержадміністрації та заслухали 7 суб’єктів підприємницької діяльності району, які за даними фіскальної служби, виплачували працівникам заробітну плату в розмірі меншому, ніж затверджений державою мінімальний рівень. З підприємцями провели роз’яснювальну роботу і попередили про відповідальність за недотримання вимог трудового законодавства. У нараді взяла участь головний спеціаліст відділу супроводження інформаційних систем та електронних реєстрів №2 головного управління Оксана Гром’як.
Представники робочої групи з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення Бориславської міської ради провели галузеве виїзне засідання у форматі «круглого столу» з суб’єктами господарювання швейної галузі. Начальник Бориславського відділу обслуговування громадян Зоряна Ткачів, представники міської ради, управління праці та соціального захисту населення, Державної фіскальної служби, міської філії Львівського обласного центру зайнятості під час активного спілкування обговорили цілий ряд актуальних питань щодо детінізації заробітної плати, підвищення рівня оплати праці до рівня галузевої, роль страхового стажу для призначення пенсій, контроль за сплатою внесків та страховим стажем, дефіциту робочої сили на ринку праці.
Проблема тінізації зайнятості й оплати праці стала предметом обговорення з роботодавцями Самбірщини на засіданні комісії з питань заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, яке відбулося у райдержадміністрації. На засіданні, в якому взяла участь начальник Самбірського відділу обслуговування громадян Оксана Харо, розглянули питання погашення заборгованості з ЄСВ, дотримання законодавства про працю, заслухали 5 фізичних осіб–підприємців та узгодили з ними строки погашення заборгованості.
Окрім цього члени робочої групи з питань додержанням законодавства про працю та зайнятості населення при Самбірській райдержадміністрації за участю фахівця відділу забезпечення наповнення бюджету Руслани Писанської провели виїзне комісійне обстеження Луківської ОТГ з вивчення питань легалізації найманої праці підприємцями Самбірського району. Під час відвідувань 12 об’єктів господарювання роботодавцям надали консультації щодо відповідальності за порушення трудового законодавства, а найманим працівникам – про наслідки неофіційного працевлаштування. Відтак представник Фонду наголосила на важливості офіційного оформлення трудових відносин для майбутнього пенсійного забезпечення громадян та наповнення бюджету Фонду, який фінансує виплату пенсій громадянам.
Особливу увагу звернула на електронні послуги Пенсійного фонду, створені на основі інформаційних технологій.
Чергове засідання комісії з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення відбулося у Трускавецькій міській раді, за участі начальника Трускавецького відділу обслуговування громадян Руслани Каніної. Розглянуті питання стосувались детінізації заробітної плати, забезпечення своєчасності сплати податків, внесення інших обов’язкових платежів та виплати заробітної плати нижче встановленого мінімального рівня.
Фахівець пенсійної служби зазначила, що від величини заробітної плати, суми сплачених страхових внесків та тривалості страхового стажу залежить розмір пенсії, отож майбутнє пенсійне забезпечення працівників цілковито залежить від сьогоднішніх умов праці. Роботодавці повинні це усвідомлювати і дбати про майбутнє найманих працівників, оформляючи належним чином трудові відносини та гідно оплачуючи їхню працю. Представник Фонду зауважила на зростанні вимог до кількості років страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію, у зв’язку з чим наголосила на обов’язковій сплаті роботодавцями страхових внесків у розмірах, не менших за мінімально встановлені законодавством, інакше періоди роботи працівників до страхового стажу не зараховуватимуться.
В ході спілкування з роботодавцями та найманими працівниками вручено буклети на дану тематику.
Довідково: у Львівській області з початку року проведено 505 засідань робочих груп та нарад з питання забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.