Пропустити навігацію

Викривачі корупції та гарантії їх захисту за законодавством України

zavantazhennya - Викривачі корупції та гарантії їх захисту за законодавством України

 

Хто такий викривач?

Особа, яка надає допомогу в запобіганні і протидії корупції (викривач), – особа, яка за наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною, повідомляє про порушення вимог Закону України “Про запобігання корупції” іншою особою (частина перша статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

Яким чином повідомити?

Національне агентство, а також інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування забезпечують умови для повідомлень їх працівниками про порушення вимог цього Закону іншою особою, зокрема через спеціальні телефонні лінії, офіційні вебсайти, засоби електронного зв’язку (частина четверта статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

Гарантії захисту викривачів

Викривач або член його сім’ї у зв’язку з повідомленням ним про порушення вимог Закону України “Про запобігання корупції” іншою особою не може бути:

звільнений чи примушений до звільнення;

притягнутий до дисциплінарної відповідальності;

підданий з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням нею про порушення вимог цього Закону іншою особою (частина третя статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом (частина третя статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

Повідомлення про порушення вимог цього Закону може бути здійснене працівником відповідного органу без зазначення авторства (анонімно) (частина п’ята статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

Особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, перебувають під захистом держави. За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, або їх близьких осіб, у зв’язку із здійсненим повідомленням про порушення вимог цього Закону, правоохоронними органами до них можуть бути застосовані правові, організаційно-технічні та інші спрямовані на захист від протиправних посягань заходи, передбачені Законом України “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві” (частина друга статті 53 Закону України “Про запобігання корупції”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background Layer 1