Здійснення контролю за дотриманням норм пенсійного законодавства
Підрозділами управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області протягом 2023 року, відповідно до норм пенсійного законодавства, було проведено 9065 перевірок суб’єктів системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. В тому числі: 8214 перевірок обґрунтованості поданих документів для призначення пенсій, 585 позапланових перевірок суб’єктів господарювання, 66 перевірок правильності використання страхових коштів Фонду, 20 перевірок банківських установ, 36 перевірок об’єктів поштового зв’язку, 80 перевірок установ, де особи перебувають на повному державному утриманні, 17 перевірок територіальних сервісних центів МВС в Миколаївській області; 47 перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.
Виявлено порушень на загальну суму 3307,66 тис. грн, з яких 86,77% (2870,33 тис. грн) – перевірками цільового використання коштів Пенсійного фонду України Миколаївською дирекцією акціонерного товариства «Укрпошта», 0,85% (28,01 тис. грн) – перевірками цільового використання коштів Пенсійного фонду України установами (закладами), де особи перебувають на повному державному утриманні, 0,25% (8,28 тис. грн) – перевірками цільового використання коштів Пенсійного фонду України банківськими установами, 0,32% (10,43 тис. грн) — перевірками сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, 5,20% (171,85 тис. грн.) – перевірками правильності використання страхувальниками коштів Фонду, 0,03% (0,91 тис. грн.) – перевірками з питань додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, 6,58% (217,85 тис. грн) – перевірками обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. За перевірками достовірності документів, наданих для призначення пенсій, встановлено 2909 порушень.
За результатами документальних перевірок суб’єктів господарювання виявлені недостовірні відомості в реєстрі застрахованих осіб в частині суми заробітної плати 245 осіб, встановлено 3105 випадків подання інших недостовірних відомостей.
У звітному періоді перевірено обґрунтованість видачі та продовження 194 листків непрацездатності. За результатами перевірок встановлено необґрунтовано виданих 60 листка непрацездатності, з них 28 необґрунтовано продовжених. Сума компенсації страхових виплат Фонду за листками непрацездатності склала 117,45 тис. грн. Крім того, упереджено виплату страхових коштів за 171 день непрацездатності на загальну суму 100,4 тис. грн.
З початку року в Управлінні контрольно-перевірочної роботи зареєстровано 87 повідомлень про нещасні випадки та професійні захворювання, в яких постраждали 100 осіб, у т. ч. 20 – зі смертельним наслідком. 16 нещасних випадків стались під час виконання трудових обов’язків і пов’язані з веденням бойових дій, в результаті чого постраждала 26 осіб, 2 – зі смертельним наслідком.
В управлінні організована робота щодо проведення на підприємствах, установах, організаціях профілактичних заходів з охорони праці. Зокрема, надано 415 консультацій спеціалістам з охорони праці підприємств, установ, організацій; прийнято участь в проведенні 31 семінару, 62 нарадах, 7 засіданнях «круглих столів», 2 конкурсів з нагоди Всесвітнього дня охорони праці в Україні «Найкращі працівники в сфері охорони праці» та на краще безпечне робоче місце тощо.
Протягом звітного періоду вивчено позитивний досвід профілактичної роботи чотирьох підприємств, який поширено на інші підприємства.
Підрозділами контрольно-перевірочної роботи при здійснені контрольних заходів проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з питань пенсійного законодавства. Протягом 2023 року проведено 618 зустрічей з трудовими колективами, на яких були присутні 2420 застрахованих осіб.