Які заходи допомагають забезпечувати фінансову стійкість пенсійної системи?
Протягом 2024 року понад 83 % контрольних заходів щодо дотримання страхувальниками законодавства з пенсійного та соціального страхування, проведених фахівцями Пенсійного фонду, виявилися результативними. У результаті застосовано фінансових санкцій та адміністративних штрафів на загальну суму 183,5 тис. грн.
Ефективними стали і 75 перевірок щодо повноти сплати збору при набутті права власності на легкові автомобілі. За їх результатами донараховано майже 117 тис. грн.
У повному обсязі забезпечений контроль за використанням коштів організаціями та установами, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Проведено близько 9 тис. перевірок страхувальників щодо обґрунтованості видачі ними документів для оформлення пенсій.
Важливість проведення заходів контролю полягає перш за все в упередженні переплат та недоплат пенсій внаслідок подання документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату.
Для зниження випадків розбіжностей в довідках необхідно звернути увагу на такі найпоширеніші помилки страхувальників під час складання довідок про заробітну плату:
– неправильно здійснюється приведення грошових одиниць, які використовувалися до вересня 1996 року (суми заробітку перераховуються у співвідношенні 1 гривня дорівнює 100000 карбованців);
– зазначення у довідці видів оплати праці, на які не нараховувалися страхові внески та які не враховуються під час визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії;
– суми лікарняних та відпускних не розподілені на місяці, за які вони нараховані;
– зазначення сум, виплачених після звільнення працівника (компенсація за невикористану відпустку тощо).
Страхувальник, надаючи достовірні відомості про пільговий стаж і заробітну плату, забезпечує вірне та своєчасне нарахування (перерахування) пенсії своїм працівникам.