Основне, що потрібно знати про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям
У числі 39-ти видів допомог, які з 1 липня п. р. перейшли до сфери діяльності Пенсійного фонду, однією з найбільш популярних є державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям. На жаль, ситуація в країні не сприяє зменшенню кількості таких сімей, тому за перші два тижні липня до пенсійних установ Полтавщини надійшло 143 заяви на оформлення фінансової підтримки з боку держави.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям залишився незмінним. Всі, хто отримував кошти до 1 липня, і термін призначення допомоги не стік, будуть одержувати кошти й надалі.
Що повинні знати сім’ї, яким доведеться звертатися до Пенсійного фонду вперше чи поновлювати виплату?
Допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім’ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім’ї.
До складу малозабезпеченої сім’ї включається:
- чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей;
- неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками;
- непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
- особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
- жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю і мають спільних дітей.
Допомога може бути призначена:
- одиноким особам, визнаним особами з інвалідністю, які не мають інших джерел існування (не отримують доходів, що враховуються до середньомісячного сукупного доходу;
- непрацездатному подружжю – за відсутності осіб, зобов’язаних їх утримувати відповідно до закону;
- одиноким особам, які досягли 65-річного віку і не мають інших джерел існування (може бути призначена довічно).
Призначається допомога на шість місяців з місяця звернення. Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім’ї – це обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім’ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Період, за який враховуються доходи, – це шість місяців, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Державна соціальна допомога може бути призначена на шість місяців із автоматичним продовженням виплати на наступний шестимісячний період з урахуванням відповідності отримувачів державної соціальної допомоги вимогам і критеріям.
Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім’ї. Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім’ї.
Виплачується допомога один раз на місяць за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї та перераховується через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта” або на рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку, за вибором отримувача.
Перелік документів для оформлення допомоги:
- заява встановленої форми;
- документ, що посвідчує особу;
- декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;
- довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в Державних реєстрах;
- довідка про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі, коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;
- посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).
Допомогу можна оформити такими способами:
- Онлайн:
- через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua);
- через мобільний додаток Пенсійного фонду України;
- через портал “Дія” (diia.gov.ua).
- Офлайн:
- у найближчому сервісному центрі Пенсійного фонду України;
- у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- в уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади.
- надіславши документи поштою до органу Пенсійного фонду.