Пропустити навігацію

Прес-реліз для представників засобів масової інформації за результатами роботи органів Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом 2016 року

У м. Лохвиця 17 лютого відбулося виїзне засідання колегії при начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за участю Голови правління Пенсійного фонду України Олексія Зарудного та заступника голови Полтавської облдержадміністрації Олега Пругла.
Основним питанням порядку денного колегії став розгляд підсумків роботи органів Пенсійного фонду області протягом 2016 року та завдання на 2017 рік.
У рамках розгляду минулорічних досягнень наголос було зроблено на впровадженні в органах Фонду Полтавщини сучасних методів та технологій обслуговування громадян, а у числі пріоритетних завдань на найближчу перспективу йшлося про роль і функції пенсійної служби в процесі детінізації економіки та легалізації ринку праці.
Зважаючи на те, що діяльність з легалізації заробітної плати та зайнятості населення потребує консолідації спільних зусиль, до участі в обговоренні залучилися керівники регіональних органів Державної фіскальної служби та Держпраці.
На колегії відзначалося, що у числі основних здобутків органів Пенсійного фонду області в минулому році є:
– забезпечення стабільного фінансування та своєчасної виплати пенсій;
– покращення якості обслуговування громадян і системи надання послуг;
– впровадження ефективних технологій адміністрування пенсійної системи і зменшення адміністративних видатків.
На даний час в регіоні пенсійним забезпеченням охоплено майже третину всього населення – 452,5 тис. непрацездатних громадян, 22,2 тис. з яких – пенсіонери силових структур.
Оперативно забезпечується виплата пенсій 9,2 тис. вимушених переселенців з Донецької та Луганської областей. Найбільше переміщених осіб отримують пенсії в Миргороді, Полтаві та Кременчуці.
За минулий рік органами Пенсійного фонду області призначено 15 тис. нових пенсій та здійснено понад 35 тис. індивідуальних перерахунків, встановлено 445 пенсію відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”.
У зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму з 1 травня і 1 грудня 2016 року здійснені масові перерахунки пенсій 374 тис. пенсіонерів, або 86% одержувачів, своєчасно реалізовані інші нормативно-правові акти, спрямовані на збільшення рівня пенсійного забезпечення непрацездатних громадян. У результаті середній розмір трудової пенсії в області досяг 1860 грн., а середня виплата представників силових структур перевищила 2600 грн.
Майже 73% пенсіонерів Полтавщини одержують пенсію в розмірі до
1,5 тис. грн., 17% – до 2 тис. грн., 10% – до 3 тис. грн. Найбільший розмір пенсії отримують пенсіонери м. Горішні Плавні — понад 2108 грн., найменший – в Чутівському районі — 1542 грн.
При середньомісячній потребі 800 млн. грн. на виплату пенсій в регіоні за минулий рік спрямовано майже 9,6 млрд. грн.. Коштами роботодавців Полтавщини виплачено пенсії з солідарної системи близько 32% підопічних Фонду. Середньомісячні видатки на одного пенсіонера склали 1738 грн., що на
104,6 грн. більше, ніж за попередній рік.
Для забезпечення своєчасної виплати пенсій спільно з місцевими органами влади було вжито цілий ряд організаційних заходів з покращення усіх без винятку показників наповнення бюджету. План з надходження коштів, адміністрування яких здійснюють органи Фонду, за рік виконано на 103%.
Починаючи з другого півріччя 2016 року, в органах Пенсійного фонду області розпочато впровадження в експлуатацію нової системи обслуговування громадян та обробки пенсійної документації на базі централізованих інформаційних технологій. На даний час з 7708 прийнятих заяв про призначення пенсій опрацьовано в централізованій підсистемі «Призначення та виплата пенсій» 7286 пенсійних справ, або майже 95%.
Створення нової якості обслуговування громадян стало одним із пріоритетів роботи органів Пенсійного фонду області у 2016 році. Запроваджена система передбачає функціональний поділ на дві складові: безпосереднє спілкування фахівців з пенсіонерами у залах обслуговування (фронт-офіс) і оброблення документів, отриманих від громадян, з подальшим наданням кінцевого результату (бек-офіс).
Функціонування централізованої системи призначення і виплати пенсій сприятиме максимальній автоматизації процесів – від звернення до призначення і виплати пенсії. Також завдяки нововведенню з’явиться можливість упередити переплати і дублювання виплат; надійно захистити персональні дані від втрати, фальсифікації та нецільового використання, мінімізувати дію ,,людського фактору”.
У 2016 році розпочався процес оптимізації органів Пенсійного фонду області. Згідно з рішенням Кабінету Міністрів України частина з 30-ти територіальних управлінь були реорганізовані шляхом злиття та перейменування, після чого їх кількість скоротилася до 18-ти. Наступний етап реорганізації – об’єднання 8-ми районних управлінь Фонду та скорочення 60-ти представників керівного складу підвідомчих управлінь. У результаті на території Полтавщини залишиться 13 об’єднаних управлінь.
Процес злиття не передбачає будь-якого негативного впливу на якість надання пенсійних послуг, оскільки в кожній з адміністративно-територіальних одиниць області і, при потребі, в об’єднаних територіальних громадах, залишаються функціонувати або будуть створені територіальні підрозділи з обслуговування громадян (фронт-офіси).
Органи Пенсійного фонду в межах повноважень, передбачених законами України, продовжать здійснювати аналіз даних реєстру застрахованих осіб, проводити моніторинг підприємств, які мінімізують доходи найманих працівників. Як свідчить аналіз, близько 22% громадян Полтавщини, які працюють, одержують заробітну плату в розмірі від 1600 грн. до 3200 грн.
Для того, щоб Державний бюджет не був донором Фонду і більше коштів спрямовувалося на медицину, освіту, розвиток та інші потреби, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 1 січня 2017 року. Завдяки тому, що розмір законодавчо визначеної мінімальної оплати праці відтепер складає 3200 грн., за прогнозними розрахунками, пенсійний бюджет області щомісяця отримуватиме понад 30 млн.грн.
За попередніми даними, у січні поточного року на 14%, порівняно з відповідним періодом минулого року, збільшилися надходження від єдиного соціального внеску, який сплачують роботодавці області.
Під підвищену увагу органів Пенсійного, Державної фіскальної служби та Держпраці найближчим потраплять такі страхувальники:
– ті, що нараховуватимуть працівникам заробітну плату в розмірі менше мінімального;
– ті, що збільшуватимуть кількість застрахованих осіб із ознакою “неповний робочий час”;
– ті, що задекларують кількість застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, значно більше, ніж чисельність штатних працівників у звітному місяці та/або їх кількість значно збільшено порівняно з попереднім звітним місяцем;
– ті, що зменшуватимуть штатну чисельність працівників порівняно з попереднім звітним місяцем.
У заключному слові Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний висловив основну задачу працівників пенсійних установ: «Наша мета – максимально наблизити послуги до людини. В ідеалі всі громадяни, які отримують послуги Пенсійного фонду (сучасні і майбутні пенсіонери), маючи доступ до мережі Інтернет і не виходячи з дому, зможуть самостійно користуватися ними».<.p>

 

Прес-служба Головного управління Пенсійного фонду
України в Полтавській області

background Layer 1