Пропустити навігацію

Чому головне управління Пенсійного фонду України в області змушене звертатися до судових інстанцій

pravosuddya - Чому головне управління Пенсійного фонду України  в області  змушене звертатися до судових інстанційПроцес призначення та перерахунку пенсій повинен проходити у правовому полі і всі одержувачі пенсійних коштів мають отримувати їх за нормами чинного пенсійного законодавства.

Абсолютна більшість нинішніх та майбутніх пенсіонерів Рівненщини це розуміють і до поданих ними документів немає претензій, але, на превеликий жаль, трапляються випадки недобросовісного відношення до подачі документів і фахівці змушені вимагати додаткового підтвердження достовірності поданих відомостей.

При розгляді заяв про призначення (перерахунок) пенсій головне управління Пенсійного фонду України в області керуються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.

На виконання положень пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 фахівці головного управління при прийомі документів перевіряють зміст і належне їх оформлення, зокрема, звертають увагу на відповідність прізвища, імені, по батькові, паспорту громадянина України, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності або невідповідності.

Згідно із статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім’ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Тобто, у разі виявлення розбіжностей в написанні прізвища, імені та по батькові в наданих заявником документах, належність цих документів заявникові встановлюється в судовому порядку.

У судовому порядку також можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З метою цільового та ефективного використання коштів фахівці контрольно-перевірочної роботи головного управління проводять систематичний контроль щодо обґрунтованості видачі документів для оформлення пенсій та достовірності поданих відомостей.

У ході перевірок трапляються випадки, коли не підтверджуються суми заробітної плати та відомості про стаж, які зазначені у довідках, виданих підприємствами, установами, організаціями для призначення або перерахунку пенсій.

Під час перевірок встановлюються непоодинокі факти, коли підприємство у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії зазначає значно більшу суму заробітної плати, яка особі не нараховувалася і не виплачувалася, тому що у відомостях про нарахування заробітної плати такі суми не відображено. В окремих випадках керівники підприємств та організацій, знаючи про фальсифікацію виданих довідок про заробітну плату, не сприяють спеціалістам головного управління у проведенні перевірок.

На жаль, мали місце і випадки, коли у довідках про заробітну плату, виданих архівними установами, з метою неправомірного підвищення розміру пенсії особа шляхом підбору чорнила дописувала цифри в сумі заробітної плати.

Мають місце і непоодинокі випадки фальсифікації документів, які підтверджують факт проживання на радіоактивно забрудненій території протягом певного періоду. Адже, відповідно до пенсійного законодавства, особи, які проживали у даній місцевості, користуються правом зменшення пенсійного віку, тобто, пенсію вони починають отримувати на 5- 6 років раніше від осіб, які набувають право на пенсію на загальних умовах.

Не завжди при призначенні дострокових пенсій за віком особам, постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, стаж та факт проживання у забрудненій зоні можна підтвердити документами, бо такі особи перед призначенням пенсії свідомо «гублять» трудові книжки, а стаж намагаються підтвердити довідками. Разом з тим, у господарських книгах зроблено відмітки про їх вибуття з населеного пункту на роботу в Російську Федерацію, в Прибалтику або в іншу область України.

Приклади подібних проступків є майже по всій області:Groshi bank - Чому головне управління Пенсійного фонду України  в області  змушене звертатися до судових інстанцій

Керівник приватного підприємства Костопільського району видав для призначення пенсій собі та головному бухгалтеру підприємства довідки про нараховану заробітну плату, які при перевірці не підтвердилися первинними документами, а саме, відомостями по нарахуванню заробітної плати, особовими рахунками. Загальна сума переплати пенсій склала 181,3 тис. гривень.

У Здолбунівському районі з метою неправомірного підвищення розміру пенсії, особа-претендент на призначення пенсії у довідках, виданих архівними установами, дописала цифри в сторону збільшення.

Не завжди при призначенні пенсій із зниженням пенсійного віку підтверджувався, за матеріалами перевірки, факт проживання особі у забрудненій зоні. Такі випадки виявлено при перевірці Ромейківської, Балаховицької, Воронківської сільських рад Володимирецького району, Селецької, Миляцької сільських рад Дубровицького району, Тиннецької та Зносицької сільських рад Сарненського району.

Керівник освітнього закладу в Дубровицькому районі, знаючи про фальсифікацію виданих для призначення пенсії довідок про нараховану заробітну плату, не допустив спеціалістів головного управління до проведення перевірок первинних документів.

Тому головне управління Пенсійного фонду України в області з метою дотримання чинного пенсійного законодавства змушене звертатися до судових інстанцій для підтвердження достовірності документів для призначення чи перерахунку пенсій.

У 2019 році 213 осіб звернулося до судів першої інстанції області із заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з яких задоволено 113 заяв, відмовлено в задоволенні по 4 заявах і залишено без розгляду 3 заяви, по 93 заявах відсутній результат розгляду.

Задля дотримання принципу законності та керуючись правом на апеляційне оскарження головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було оскаржено 6 рішень у Рівненському апеляційному суді, винесених Березнівським, Острозьким районними та Кузнецовським міським судами щодо встановлення фактів належності архівних довідок з інформацією про виплати, з яких не проводилися відрахування внесків до Пенсійного фонду України, та не встановлено факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

Тобто, конструктивною позицією головного управління Пенсійного фонду України в області є оскарження встановлення судом заробітної плати, а не ідентифікації чи зазначення ініціалів.

За результатами аналізу судової практики Рівненського апеляційного суду, встановлено, що судом апеляційної інстанції залишено без змін 5 рішень суду першої інстанції та скасовано рішення Кузнецовського міського суду.

background Layer 1