Звіт про результати роботи з питань запобігання та виявлення корупції в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області за 2024 рік
Одним із важливих напрямків діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області є виявлення, усунення та мінімізація корупційних ризиків, запобігання корупційним та пов’язаних з корупцією правопорушень, виявлення та врегулювання конфлікту інтересів.
Роз’яснювальна робота із запобігання, виявлення і протидії корупції є одним із пріоритетних напрямків роботи, спрямована на забезпечення належного рівня знань та єдиної практики застосування антикорупційного законодавства. Так, протягом 2024 року сектором з питань запобігання та виявлення корупції проведено 9 навчань з працівниками Головного управління з питань дотримання вимог фінансового контролю, дотримання прав викривачів та дотримання вимог з конфлікту інтересів .
Рівень знань антикорупційного законодавства працівниками Головного управління проведено у вигляді тестування державних службовців за допомогою Google – forms.
В рамках надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання антикорупційного законодавства, сектором з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 08.02.2024 направлено для використання в роботі розроблені Національним агентством з питань запобігання корупції
1. «Роз’яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 року № 4;
2. «Роз’яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 року № 4 (зі змінами) (посібник);
3. «Зміни та доповнення до роз’яснень від 13 листопада 2023 року № 4 щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 29 листопада 2023 року № 5;
4. «Зміни та доповнення до роз’яснень від 13 листопада 2023 року № 4 щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 10 січня 2024 року № 1;
5. «Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції» від 12 січня 2024 року № 2;
6. «Роз’яснення щодо наявності/відсутності конфлікту інтересів під час реалізації
повноважень з окремих питань оплати праці» від 13 червня 2022 року № 6.
07.05.2024 працівникам надіслано для ознайомлення розроблені Національним агентством з питань запобігання корупції методичні рекомендації “Щодо застосування окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції” від 12 січня 2024 року № 2. Головна мета обмежень, встановлених Законом України “Про запобігання корупції” — це забезпечення ефективного функціонування державної служби, належного виконання посадових обов’язків державних службовців та недопущення зловживання службовим становищем.
30.10.2024 року працівникам надіслано до відома методичні рекомендації “Щодо функції Реєстру декларацій — часткове автозаповнення чернетки декларації”.
Забезпечено участь представників Головного управління в заходах та тренінгах, які проводилися Пенсійним фондом України в онлайн-режимі.
Крім того, надано 414 консультацій з розглядом конкретних ситуацій, які виникали у працівників Головного управління.
З метою формування негативного ставлення до корупції, сектором з питань запобігання та виявлення корупції, на інтернет-ресурсах розміщено 27 публікацій.
Важливим питанням є запобігання виникненню та врегулюванню конфлікту інтересів, в тому числі при прийнятті рішень щодо пенсійного забезпечення працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та їх близьких осіб. З метою уникнення відповідних корупційних ризиків, в Головному управлінні систематично здійснюється моніторинг таких рішень.
Сектором з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління проводилися заходи на виявлення конфлікту інтересів:
– при зверненні працівниками територіальних органів до суду за захистом своїх прав в частині відновлення виплати пенсії, її перерахунку;
– під час звернення працівниками територіальних органів з заявами про призначенням (поновленням) та / або перерахунок пенсії;
– під час звернення працівниками територіальних органів з заявами на реалізацію права на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
– під час звернення працівниками територіальних органів з заявами на реалізацію права на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
– під час звернення працівниками територіальних органів з заявами на реалізацію права на отримання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг,
придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу
Випадків конфлікту інтересів не виявлено. З метою уникнення корупційних ризиків в Головному управлінні здійснюється постійна індивідуально-роз’яснювальна робота та моніторинг таких рішень.
З метою мінімізації та усунення ризиків недодержання державними службовцями антикорупційного законодавства в частині фінансового контролю, у порядку, визначеному Національним агентством з питань запобігання корупції,здійснено перевірку фактів подання 784 декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У І півріччі 2024 року були випадки неподання або несвоєчасного подання суб’єктами декларування електронних декларацій особами (звільненими з Головного управління).
По всіх випадках порушення вимог фінансового контролю вжито заходів, передбачених чинним законодавством.
02.02.2024 проведено реєстрацію Головного управління на Єдиному порталі повідомлень викривачів відповідно до вимог статті 531 Закону України «Про запобігання корупції».
Затверджено перелік основних внутрішніх каналів Головного управління для надання повідомлення про корупцію (наказ Головного управління від 27.03.2024 № 442 скеровано для ознайомлення працівників Головного управління, який опубліковано на інформаційній сторінці Головного управління на вебсайті Пенсійного фонду України).
Протягом 2024 року підготовлено та передано інформаційні матеріали про внутрішні канали повідомлення про корупцію, які розміщені на інформаційних стендах сервісних центрів Головного управління .
Здійснено моніторинг впровадження заходів, спрямованих на формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень від 21.03.2024 № 143/14-16, про його результати поінформовано керівника Головного управління та Сектор з питань запобігання та виявлення корупції Пенсійного фонду України. До Міжнародного дня викривачів, завідувачем сектору взято участь у вебінарі, проведення якого організовано Сектором з питань запобігання та виявлення корупції Пенсійного фонду України.
Спеціалісти сектору прийняли участь в серії вебінарів організованих НАДС спільно з НАЗК “Принципи публічної доброчесності ОЕСР ”.
До Міжнародного дня боротьби з корупцією було забезпечено участь у просвітницькому заході- круглий стіл на тему “Доброчесність та публічна служба”.
Відповідно до плану проведення внутрішніх навчань на виконання Антикорупційної програми Пенсійного фонду України та його територіальних органів на 2024-2025 роки сектором Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з працівниками Головного управління у липні – листопаді місяцях 2024 року проведено навчання на тему:
“Дотримання вимог фінансового контролю”, “Захист викривачів. Порядок здійснення перевірки за повідомленням викривача”, “Конфлікт інтересів”, “Вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України “Про запобігання корупції”, “Викривач правовий статус”, “Правила етичної поведінки державного службовця”, “Права та гарантії захисту викривача”, “Механізм врегулювання інтересів в органах Пенсійного фонду України”, “Антикорупційна програма Пенсійного фонду України та його територіальних органів на 2024-2025 роки: оцінювання корупційних ризиків,моніторинг виконання та оцінка”. За результатами навчання було проведено тестування. Протягом звітного періоду 591 працівник пройшов навчання.
На інформаційній сторінці вебпорталу Головного управління розміщена інформація про законодавство у сфері запобігання та протидії корупції та контактні номери телефонів, на які також можна повідомляти про неправомірні дії державних службовців Головного управління.
З метою недопущення порушення антикорупційного законодавства, підвищення якості обслуговування громадян та посилення контролю за діяльністю спеціалістів Головного управління, службові приміщення, в яких безпосередньо здійснюється прийом громадян облаштовано системами відеоспостереження з можливістю віддаленого доступу та контролю з боку посадових осіб (із забезпеченням права осіб, що звертаються на прийом, на таємницю особистого та приватного життя).
У звітному періоді працівниками сектору проведено оперативні перевірки сервісних центрів за принципом «таємного покупця» шляхом здійснення дзвінків на телефонну «гарячу» лінію.
Зокрема, на «гарячу» лінію здійснено 12 таких дзвінків.
Сектором здійснено з використанням відкритих джерел перевірок суб’єктів господарювання, які є учасниками публічних закупівель Головного управління.
Протягом 2024 року здійснено всього 349 закупівель, в т.ч. 290 – без використання електронної системи закупівель;
25 – публічні закупівлі в умовах воєнного стану (постанова КМУ від 12.10.2022 №1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі” на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування”);
34 – відкриті торги з особливостями.
Загальна сума закупівель — 14651197,80 грн; кількість укладених договорів, в яких забезпечено включення антикорупційні застереження, метою яких є надання гарантій щодо дотримання антикорупційного законодавства — 349.
Завізовано 5031 проєктів наказів: з основної діяльності–2536, адміністративно-господарських питань – 105, з кадрових питань 2390 (особового складу) та ін.
В загальному, проведення організаційно-управлінських заходів щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області дозволило забезпечити дотримання законодавчих вимог державними службовцями Головного управління.
Завідувач сектору з питань запобігання
та виявлення корупції Майя ДЕМЧУК