Уряд розширив можливості надання субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб
11.04.2025 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 422 “Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору”, якою було вдосконалено механізм надання субсидій на найм житла для внутрішньо переміщених осіб.
Скористатись субсидією можуть внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% свого сукупного доходу та власники житлових приміщень, які надають своє житло в оренду.
Відповідно до внесених змін: кожні шість місяців після призначення субсидії допомога буде автоматично продовжуватись ще на півроку, якщо сім’я зберігає право на її отримання.
Дане нововведення скасовує попереднє обмеження, за яким допомогу можна було отримувати лише протягом одного року, що дасть змогу родинам з низькими доходами отримувати державну підтримку триваліший термін.
Оновлено формулу розрахунку обов’язкового платежу та розміру субсидії, що робить умови більш справедливими для орендарів.
Субсидія на оренду тепер буде розраховуватись з урахуванням актуальних ринкових цін на оренду відповідно до даних Держстату. Зокрема, для розрахунку субсидії на найм житла застосовується показник середньої вартості найми (оренди) однокімнатної квартири площею 35,22 кв. метри на рівні 208 гривень (на підставі відомостей Держстату про середню споживчу ціну за січень 2025 року). Це суттєво підвищить розмір виплат для багатьох родин.
Змінами передбачено можливість оренди частини житлового приміщення, зокрема, кімнати в квартирі чи будинку.
Скасовано обмеження щодо обов’язкового використання Примірного договору – тепер достатньо укласти власний договір між орендарем та орендодавцем.
Тепер внутрішньо переміщені особи можуть орендувати житло не лише у приватних власників або фізичних осіб – підприємців, а й у компаній, тобто у юридичних осіб. У разі коли наймодавцем є юридична особа, то компенсація наймодавцю не призначається.
До складу домогосподарства можуть входити кілька окремих сімей, у такому випадку особа із складу домогосподарства наймача чий підпис стоїть у заяві про надання субсидії вважається уповноваженою особою від домогосподарства наймача щодо отримання субсидії на найм житла у разі її призначення. Субсидія виплачуватиметься наймачу чий підпис стоїть у заяві.
Крім того, передбачені умови, за яких власник житла може відмовитись від отримання податкової компенсації за власним бажанням.