Перерахунок працюючим пенсіонерам
За частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, пенсія перераховується.
Відповідно до абзацу п’ятого частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводиться перерахунок пенсії тим особам, які на перше березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку на найбільш вигідних умовах.
Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням актуальних даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, поданих страхувальниками (далі — Реєстр).
Право на такий перерахунок пенсії мають застраховані особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, та набули не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі за даними Реєстру із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Нагадуємо, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними Реєстру на підставі поданих страхувальником звітів та після надходження даних про сплату єдиного внеску.
У зв’язку з запровадженням з 1 січня 2025 року щомісячної подачі звітності, необхідної для перерахунку пенсії, підвищений розмір пенсійної виплати пенсіонери отримають у квітні 2025 року. Це означає, що з 1 квітня перераховані пенсії працюючим пенсіонерам, які були призначені або перераховані в 2023 році.
Можливі варіанти перерахунку:
1. Дорахувати страховий стаж, заробіток не змінювати.
2. За стажем та заробітком за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії.
3. За стажем та заробітною платою за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії.
Загалом в області проведено автоматизований перерахунок пенсій відповідно до частини 4 статті 42 Закону 19,6 тис. пенсіонерів, з них 10,6 тис. пенсіонерам після перерахунку підвищено розмір пенсій. Середній розмір підвищення в області склав 267,49 гривень.
Водночас варто зазначити, що в разі якщо станом на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, особа не набула права на проведення автоматичного перерахунку пенсії (якщо не минуло два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії), такий перерахунок після настання права на нього можливо провести на підставі заяви пенсіонера.
Не передбачено перерахунок пенсій за вислугу років, якщо отримувачі таких пенсій не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону 1058, зокрема це педагоги, медичні працівники, працівники авіації та інших професій, робота на яких призводить до втрати працездатності до досягнення особами пенсійного віку.
Пенсія за вислугу років призначається та виплачується в разі звільнення з роботи за спеціальністю, що дає право на цю пенсію. Та навіть якщо після призначення пенсії особа працює не за спеціальністю, її пенсію буде перераховано тільки після того, як вона досягне пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону 1058.
Виплату перерахованих пенсій розпочато з 4 квітня 2025 року.