Пропустити навігацію

«ТРАВНЕВЕ» ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ НА СУМЩИНІ: КОМУ ТА СКІЛЬКИ?

У травні пенсіонерам мають виплатити збільшений розмір пенсій. Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 251 індексація пенсій відбудеться з 1 травня 2020 року. Яку надбавку отримають пенсіонери? Про це та інше сьогодні розповість начальник головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Тетяна ЗЛЕНКО.

Ведуча: Отже, скільки коштів додадуть до пенсії та що передбачає зазначена постанова?

Тетяна ЗЛЕНКО: У травні пенсіонери Сумщини одержать підвищені пенсії. Органами Пенсійного фонду проведено індексацію пенсій з 1 травня на 11%. Перерахунку підлягали так звані трудові пенсії. Це пенсії за віком, пенсії по інвалідності, за вислугу років, у зв’язку із втратою годувальника – практично всі пенсії, крім тих, що отримують пенсіонери силових структур (підвищення пенсій для них відбулося раніше).

Підвищення в результаті індексації одержать понад 255 тисяч осіб, або понад 80% пенсіонерів Сумщини, вже в травні. Таке підвищення становитиме не менше 100 грн.

Порядком індексації передбачено забезпечення мінімальної пенсійної виплати 2100 грн для жінок, які мають 30 років стажу, і для чоловіків із 35-річним стажем, пенсія яких менше такої суми.

Середнє підвищення по індексації в області склало 215,68 грн. У кожного пенсіонера сума підвищення буде різною – від 100 до 1600 грн залежно від того, який у людини був стаж, який вона мала заробіток під час свого трудового життя, котрі у кожного пенсіонера є індивідуальними.

По сумах підвищень проіндексованих пенсій в області маємо таку картину: 100 грн одержать 128 тисяч осіб, або 50% пенсіонерів Сумщини, від 100 до 300 грн – 73 тисячі осіб, або 28% пенсіонерів, від 300 до 500 грн – 39500 осіб, або 15% пенсіонерів, від 500 до 1000 грн – ще 13 тисяч осіб, або 5%, а понад 1000 грн – 2 тисячі осіб, або 1% одержувачів матимуть такі доплати.

Індексація пенсій в області додатково потребуватиме 55,1 млн грн.

Будуть і такі пенсіонери, хто не одержить підвищення. Це ті пенсіонери, пенсія яких призначалась у 2018, 2019, 2020 роках. По суті, індексація – це осучаснення пенсії, тобто приведення її до середньої заробітної плати і рівня інфляції в країні на сьогодні.

При призначенні пенсій у 2018, 2019, 2020 роках уже використовувався сучасний показник, тому ці пенсії підвищені не будуть. Також є пенсіонери, які, на жаль, не мають необхідного стажу: жінки – 20 років, чоловіки – 25 років, вони не отримають підвищення. В цілому, це 19%, як бачимо по рівню підвищення.

У рамках проведення індексації ми переглянули доцільність переходу на пенсію за віком пенсіонерів за спеціальними законами, наприклад, державних службовців, які при цій індексації одержать більші розміри пенсій. Тому ми перевели 300 одержувачів на пенсію за віком, підвищення розміру їхніх пенсій в середньому становило 250-256 грн. Усе більше «спеціальних» пенсіонерів стають пенсіонерами за солідарною системою, оскільки підвищення в солідарній системі відбувається систематично. І сьогодні цей етап індексації показав доцільність одержання пенсії в загальному порядку.

Ведуча: Тобто це буде не одноразова травнева виплата, а постійна компенсація?

Тетяна ЗЛЕНКО: Так, абсолютно правильно. З травня пенсії будуть виплачуватися щомісяця в оновленому, підвищеному розмірі. Крім того, на період карантину ми продовжили виплату пенсій по інвалідності, незалежно від завершення терміну медичного переогляду. Якщо термін медичного переогляду припадав на період карантину (а цього не відбулось, бо немає ще висновків МСЕК), законодавство гарантувало автоматичне продовження виплати пенсій пенсіонерам по інвалідності, і в нашій області ми також цю виплату забезпечуємо без одержання висновків МСЕК на продовження.

Ведуча: Тетяно Володимирівно, ще раз наголосіть, чи потрібно звертатись до Пенсійного фонду з документами, аби отримати травневу надбавку до пенсії?

Тетяна ЗЛЕНКО: Ні індексація, ні «карантинна тисяча», ні підвищення 80-річним пенсіонерам, що відбулося у квітні, не потребували звернень до Пенсійного фонду і надання жодних додаткових документів. Усі ці перерахунки проводяться органами Пенсійного фонду самостійно.

Ведуча: Які категорії громадян можуть розраховувати на перерахунок пенсій?

Тетяна ЗЛЕНКО: Це практично всі пенсіонери, крім пенсіонерів силових структур, які одержали підвищення з 1 січня. Індексації підлягали «трудові» пенсії, пенсії, призначені за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та деякими іншими спеціальними законами. Це особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветерани війни та інші категорії, пенсія яких обраховується за солідарною системою.

Ведуча: Отже, в результаті індексації у травні 2020 року скільки загалом пенсіонерів отримають цю надбавку?

Тетяна ЗЛЕНКО: Понад 255 тисяч пенсіонерів Сумщини, це 81% одержувачів пенсій. Вони одержать підвищення з 1 травня у зв’язку з індексацією пенсій на 11%.

Ведуча: Пані Тетяно, за рахунок яких коштів буде проведено індексацію пенсій у травні?

Тетяна ЗЛЕНКО: Індексація пенсій проводиться щороку на систематичній основі. Вона передбачена Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в порядку і на умовах, які визначає Кабінет Міністрів. У минулому і в поточному році Кабінет Міністрів оновлював своєю постановою порядки, за якими пенсія індексується. Зростання рівня середньої заробітної плати – це, відповідно, зростання надходжень до всіх бюджетів, у тому числі до бюджету Пенсійного фонду, який має забезпечити підвищені пенсії в поточному році для пенсіонерів і дозволяє осучаснити їхній розмір саме на той відсоток, який передбачений постановою, що містить дві складові: 50% зростання середньої заробітної плати і 50% зростання рівня інфляції в країні за попередній рік. У цьому році – це 11%.

Також хочу звернутись до фізичних осіб – підприємців, для яких Урядом впроваджена низка підтримуючих заходів, у тому числі – надання допомоги на дітей на період карантину. В переліку документів, які надаються для одержання цієї допомоги, органами соціального захисту передбачено надання довідок ОК-5, ОК-7, довідок Пенсійного фонду про сплату внесків.

Багато пенсіонерів, а також підприємців користуються сучасними сервісами Пенсійного фонду, зареєстровані на вебпорталі електронних послуг. Ці довідки також можна одержати без звернення до Пенсійного фонду, зареєструвавшись на вебпорталі, онлайн. Практично у кожного підприємця є електронний цифровий підпис, і за його допомогою можна замовити довідку і, якщо необхідно, роздрукувати її вдома. Вона буде завірена QR-кодом, буде абсолютно достовірною для пред’явлення в будь-яких інституціях. Тобто, не виходячи з дому, можна одержати довідку.

За минулий рік і в поточному році ми реалізуємо такі сучасні проєкти, як призначення пенсії «в один дотик». Карантин показав, що це були виправдані заходи з боку Пенсійного фонду – побудова зручної, сучасної системи для пенсіонерів, щоб можна було заощаджувати час і не виходити із дому, в зручний спосіб навіть призначити пенсію.

Сьогодні, не виходячи з дому, можна відсканувати документи, сформувати заяву і спрямувати її до Пенсійного фонду, і пенсія буде призначена так само, як і при відвідуванні установи Пенсійного фонду.

Також запрацював мобільний додаток, за допомогою якого можна переглянути новини, стан свого рахунку, рівень сплати роботодавцем внесків, як сформований стаж, скористатись Пенсійним калькулятором – змоделювати свою пенсію, а також відсканувати документи і спрямувати їх на призначення чи перерахунок пенсії.

За планами на поточний рік ми маємо реалізувати такий проєкт, як Електронна трудова книжка. Частина цього проєкту в Пенсійному фонді вже є – з величезної бази з 1998 року. Це дані про всіх застрахованих осіб, про заробітки, з яких сплачуються страхові внески щомісяця. Це унікальна база, яка фактично з 2000 року використовується як електронна трудова книжка.

Завантаживши скановані варіанти трудових книжок громадян, ми зможемо повністю, без потреби для людей відвідувати установи Фонду, призначати пенсії і будь-які державні соціальні допомоги. Над цим проєктом ми будемо працювати в поточному році.

Ще один проєкт – електронні лікарняні листки, адміністрування яких буде здійснювати Пенсійний фонд на базі унікального ресурсу про доходи та сплачені соціальні внески.

Також варто сказати про «пенсію по події» – це завершення проєкту «е-пенсія», за яким людина, без відвідування Пенсійного фонду, досягнувши пенсійного віку, матиме призначену пенсію, без подання будь-яких документів. Це наша мрія, наша мета, над якою ми будемо працювати для зручності наших клієнтів і в Україні, і на Сумщині також.

Переконливо прошу утриматися від відвідувань Пенсійного фонду в період карантину. Не турбуйтеся – всі передбачені виплати перераховані, профінансовані та будуть профінансовані за графіком, жодних документів не потрібно. Аби не ризикувати своїм життям і здоров’ям, варто дотримуватися карантину.

Бажаю всім міцного здоров’я і приємних весняних свят!

Ведуча: Дякую за розмову.

Radio - «ТРАВНЕВЕ» ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ НА СУМЩИНІ: КОМУ ТА СКІЛЬКИ?

background Layer 1