Пенсії за особливі заслуги перед Україною
Пенсія за особливі заслуги перед Україною призначається відповідно до Закону України від 01 червня 2000 року №1767-ІІІ “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”.
Право на призначення пенсії за особливі заслуги мають:
- Герої України, особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма і більше орденами України після проголошення незалежності України, особи, відзначені почесним званням України “народний” після проголошення незалежності України, тобто після 24серпня 1991 року;
- ветерани війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України;
- видатні спортсменам-переможці Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіони і рекордсменам світу та Європи;
- космонавти, які здійснили політ у космос, члени льотно-випробувальних екіпажів літаків;
- особи, відзначені почесним званням України «заслужений», державною премією України, нагороджені одним із орденів України;
- матері, які народили п’ять і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку;
- особи, яких відповідно до Закону України “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті” визнано борцями за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у відсотках від розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, від 23 до 40 відсотків. Борцям за незалежність України у ХХ столітті у розмірі 4200 грн.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.
Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому поданої в електронній або паперовій формі заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами, які підтверджують особливі заслуги. Слід зазначити, що пенсія за особливі заслуги борцям за незалежність України у XX столітті встановлюється на підставі довідок, що підтверджують вищезазначений статус, виданих регіональними комісіями з реабілітації.
Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому поданої в електронній або паперовій формі або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги, з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
Розмір пенсії за особливі заслуги борців за незалежність України у XX столітті, починаючи з 2024 року, щороку з 1 березня підвищується на коефіцієнт збільшення, який визначається за рішенням Кабінету Міністрів України і, починаючи з 01 березня 2025 року, становить 5 055,77 грн (4 200*1,0796*1,115).
У разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги, непрацездатні члени сім’ї померлого, мають право на встановлення надбавки до пенсії у таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім’ї – 70 відсотків, двох і більше – 90 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена.