Пропустити навігацію

Міжнародне співробітництво в сфері пенсійного забезпечення

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 2025 році особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу не менше 32 років.

Якщо майбутньому пенсіонеру, який працював за кордоном, не вистачає страхового стажу для набуття права на призначення пенсії згідно з законодавством України, то для визначення права на пенсію може бути врахований страховий стаж, набутий легально на території держав, з якими Україною укладено договір про співробітництво в сфері пенсійного забезпечення.

Питання пенсійного забезпечення в Україні регулюються міжнародними договорами (угодами) з питання пенсійного забезпечення, які розподіляються на два види:

– договори, що базуються на територіальному принципі;

– договори, що базуються на пропорційному принципі.

За територіальним принципом пенсійного забезпечення на сьогодні Україною укладені та діють договори з Азербайджанською Республікою, Республікою Грузія, Республікою Молдова.

Трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, враховується тією державою, в якій проживає особа на час виходу на пенсію. Стаж враховується на підставі трудової книжки та інших документів про стаж, виданих в установленому порядку.

Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в установленому порядку на території цих держав, приймаються органами Пенсійного фонду без легалізації. Документи, що складені іноземною мовою, приймаються за умови їх перекладу, засвідченого нотаріально.

Зарахування до страхового стажу періодів роботи після 01 січня 2004 року здійснюється з додатковою умовою, а саме підтвердження сплати страхових внесків від компетентних органів зазначених держав.

Одночасно Україна продовжує виконувати зобов’язання за міжнародними договорами, укладеними з Монголією, Угорщиною та Румунією.

При призначенні пенсії в Україні страховий стаж, набутий на території цих держав може бути врахований і для визначення права на пенсію, і для розрахунку її розміру. Однак це можливо лише при умові офіційного його підтвердження компетентними органами цих держав.

За пропорційним принципом пенсійного забезпечення на сьогодні укладені договори між Україною та Латвією, Литвою, Іспанією, Естонією, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Португалією, Польщею.

Пропорційний принцип полягає в тому, що кожна країна призначає пенсію згідно зі своїм законодавством і виключно за страховий стаж, набутий на її території.

Важливим також є той факт, що для громадян, які в Україні не набули достатнього страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, при визначенні права на пенсію згідно з українським законодавством може бути врахований стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, за умови його підтвердження компетентними органами цих держав.

Для підтвердження стажу, набутого на території країн, з яким укладено угоди за пропорційним принципом, та при досягненні пенсійного віку згідно з їхнім законодавством громадянам України слід звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою, документами, що засвідчують особу, про підтвердження стажу роботи на території іншої держави та іншими документами, в залежності від країни, де працювала особа. На підставі поданих документів спеціалістами сервісних центрів Пенсійного фонду заповнюються так звані «формуляри зв’язку», які відправляються до Пенсійного фонду України з подальшим надсиланням до компетентного органу відповідної держави, який розглядає пакет документів та у випадку позитивного вирішення питання – призначає частину пенсії та виплачує її особі через банківську установу.

Україна проводить зарахування страхового стажу, набутого на території держав, з якими укладено двосторонні Угоди за принципом пропорційності, на підставі одержаних від іншої сторони формулярів про підтвердження цього стажу. Зарахування страхового стажу лише на підставі представлених особою документів про стаж, виданих установами, організаціями за місцем роботи на території іншої держави, не проводиться.

Mizhnarodne spivrobitnytstvo v sferi pensijnogo zabezpechennya 1024x675 - Міжнародне співробітництво в сфері пенсійного забезпечення

background Layer 1