Порядок здійснення страхових виплат за листками непрацездатності з 04 квітня 2025 року
18 грудня 2024 року Верховна рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» №4158-IX, яким внесено зміни, зокрема, до статей 22 та 36 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до внесених змін, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом).
Допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
Важливо: у разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу IV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» цього Закону в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу. Тобто, за рахунок коштів роботодавця іншого, ніж місце роботи на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, оплачуються перші 5 днів тимчасової непрацездатності.
Зазначені зміни набули чинності з 04 квітня 2025 року.
Приклад 1: застрахована особа працює за основним місцем роботи на підприємстві №1 та одночасно надає послуги на умовах трудового договору на підприємстві №2 (працює за сумісництвом). Страховий випадок настав з 10 квітня 2025 року по 30 квітня 2025 року (тобто триватиме 21 день). В такому випадку, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві буде оплачуватись як підприємством №1 так і підприємством №2 в наступному порядку:
– перших 5 днів непрацездатності виплачується за власні кошти страхувальника;
– починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності виплати проводяться за кошти Пенсійного фонду.
Приклад 2: застрахована особа працює за основним місцем роботи на підприємстві №1 та одночасно надає послуги на умовах трудового договору на підприємстві №2 (тобто працює за сумісництвом). 10 квітня 2025 року застрахована особа отримала травму на виробництві на підприємстві №1 (за основним місцем роботи). Страховий випадок настав з 10 квітня 2025 року по 30 квітня 2025 року (21 день) за соціальним страхуванням від нещасного випадку. Допомога по тимчасовій непрацездатності буде виплачуватись підприємством №1 у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу перші сімнадцять днів непрацездатності за власні кошти, а починаючи з вісімнадцятого дня за кошти Пенсійного фонду.
Водночас, підприємством №2 (за місцем роботи по сумісництву) допомога по тимчасовій непрацездатності буде виплачуватись в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу перших 5 днів непрацездатності за власні кошти підприємства, а починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності виплати проводяться за кошти Пенсійного фонду.