Пропустити навігацію

Особливості пенсійного забезпечення ветеранів війни

Щороку напередодні відзначення Дня перемоги у Другій світовій війні українці, вшановуючи пам’ять своїх дідів, прадідів та їх величезний вклад в боротьбі за мир, згадують і тих, хто боронить незалежність України та спокій наших громадян. У сучасних умовах, особливо в період введення бойових дій на Сході нашої країни, великої актуальності набувають питання соціального захисту ветеранів війни, які щодня ризикують власним життям для нашої безпеки та мирного неба над Україною.

Для громадян, які мають статус ветерана війни важливим є – бути соціально захищеним, тобто забезпеченим матеріальними, соціальними та культурними благами відповідно до свого стану та тієї ролі, яку він дійсно відіграв та відіграє в житті суспільства.

Територіальні управління Пенсійного фонду України в області приділяють особливу увагу обслуговуванню ветеранів війни, виявляючи належну повагу до цієї категорії пенсіонерів. На сьогодні органами Пенсійного фонду Тернопільщини обслуговується близько 33 тис. ветеранів війни та членів їх сімей, в тому числі: 1853 особи – інваліди війни, 2709 осіб – учасників бойових дій, 24970 осіб –  учасники війни, понад 3 тис. членів сімей померлих та загиблих ветеранів війни.

Правовий статус ветеранів війни та забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення врегульовані Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та іншими нормативно-правовими актами.

Пенсійне забезпечення ветеранів війни складається з основного розміру пенсії, надбавок, доплат і підвищень, розміри яких залежать від категорії ветеранів війни, до яких належать пенсіонери, а в деяких випадках і від розміру їх грошового забезпечення.

Для всіх категорій ветеранів в залежності від статусу встановлюються підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту». Так, учасникам бойових дій пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 відсотків, інвалідам війни I групи – 50 відсотків, II групи – 40 відсотків, III групи – 30 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Сім’ям військовослужбовців – вете­ранів війни, які загинули або померли внаслідок поранення чи контузії, одержаних під час виконання обов’язків, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, розмір зазначеного підвищення становить 398,58 гривні, дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге виплачується підвищення – 113,88 гривні.

З метою соціального захисту інвалідів війни та учасників бойових дій, Кабінет Міністрів України постановою «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» від 28.07.2010 №656, встановив державну адресну допомогу до пенсії у випадку, якщо розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає мінімального.

Так з врахуванням зазначеного, мінімальний розмір пенсійної виплати інвалідів війни та учасників бойових дій становить: для інвалідів І групи – 285% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб або 4138,20 грн., для інвалідів війни II групи – 255% прожиткового мінімуму або 3702,60 грн., для інвалідів війни III групи – 225% прожиткового мінімуму або 3267,00 грн., для учасників бойових дій – 165% прожиткового мінімуму або 2395,80 грн. (без урахування пенсій за особливі заслуги перед Україною). Зазначені виплати обчислені із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” (1373,00 грн.), збільшеного на 79 грн.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги, виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Інвалідам війни ІІ і ІІІ групи з числа учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років та учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років, яким виповнилося 85 років і більше, щомісячна державна адресна допомога до пенсії, виплачується в розмірі, встановленому для інвалідів війни І групи. Станом на 1 травня поточного року такі виплати здійснюються 244 пенсіонерам краю.

Органами Фонду області здійснюється контроль за своєчасним проведенням перерахунків пенсій таким особам в місяці досягнення 85-річного віку.

На постійному контролі також перебуває питання перерахунку пенсій ветеранів війни, які досягли 100-річного віку, яких у нашій області є 26 осіб. Адже постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших осіб, яким виповнилося 100 і більше років» від 26 вересня 2012 року передбачено, що ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», яким виповнилося 100 і більше років, виплата підвищень (надбавок) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбачених зазначеними Законами, з урахуванням доплат, установлених відповідно до законодавства, здійснюється у потрійному розмірі.

Щороку напередодні Дня перемоги Уряд встановлює нові розміри щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни. У цьому році постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також жертвам нацистських переслідувань. Виплату разової грошової допомоги пенсіонерам ветеранам війни здійснюють органи соціального захисту населення на підставі списків осіб, які мають право на одержання цієї виплати, наданих органами Пенсійного фонду України. Такі списки передано органам соціального захисту населення вчасно для забезпечення відповідної виплати в установлені терміни.

Користуючись нагодою, Пенсійний фонд області вітає всіх ветеранів з прийдешнім святом, бажає міцного здоров’я, добра, щастя, благополуччя і мирного неба над головою!

background Layer 1