Пропустити навігацію

Інформація про стан виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області завдань та заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України та його органів на 2019 – 2020 роки

Відповідно до вимог законів України «Про запобігання корупції», «Про державну службу», Антикорупційної програми Пенсійного фонду України та його органів на 2019 – 2020 роки, затвердженої наказом Пенсійного фонду України від 31.05.2019 № 68 (із змінами), пп. 1 п. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі — Головне управління) в межах повноважень, передбачених законодавством, з метою реалізації державної політики з питань запобігання корупції, профілактики та попередження причин і умов, які сприяють проявам корупції та іншим неправомірним діянням, забезпечує здійснення заходів щодо запобігання корупції та контроль за їх виконанням в Головному управлінні, його структурних підрозділах.

Наказом Головного управління Пенсійного фонду України в області від 01.08.2019 № 279 затверджено План заходів по виконанню Антикорупційної програми Пенсійного фонду України та його органів на 2019 – 2020 роки Головним управлінням (далі — План заходів), графік проведення навчальних заходів з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління на 2019 – 2020 роки, методику самостійного виявлення конфлікту інтересів для працівників Головного управління.

На виконання пп. 1 п. 1 Плану заходів щодо усунення (мінімізації) корупційних ризиків в Головному управлінні проведено 30 навчань (в т.ч.

дистанційні тренінги), лекцій, семінарів на теми: виконання вимог статей 45, 49 Закону України “Про запобігання корупції”, найпоширеніші помилки при заповненні декларацій, права та гарантії захисту викривачів, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, заборони для осіб, уповноважених на виконання функцій держави, встановлені Законом України “Про запобігання корупції”, запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням, дотримання вимог антикорупційного законодавства, дотримання правил етичної поведінки, обмеження спільної роботи близьких осіб, порядок роботи з повідомленнями від викривачів корупції, узагальнення типових порушень антикорупційного законодавства, доведено їх до посадових осіб з метою зменшення ризиків вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Працівникам Головного управління надавались роз’яснення, методична та консультативна допомога щодо застосування антикорупційного законодавства.

Забезпечено участь 200 працівників Головного управління в дистанційному онлайн-навчанні за загальною короткостроковою програмою “Запобігання корупції у сфері публічного управління”, яка включає тему “Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Етичні засади державної служби” у Волинському обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій. Спеціалісти Фінансово-економічного управління взяли участь в онлайн-навчаннях на теми: боротьба з корупцією, конфлікт інтересів: треба знати, від теорії до практики, декларуй доброчесно 2020, антикорупційні програми органів влади та ін., про що отримали відповідні сертифікати.

Працівники Сектору з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління пройшли навчання за загальними короткостроковими програмами на теми: практика організації роботи із запобігання та виявлення корупції антикорупційними уповноваженими, організація роботи з викривачами корупції у державних органах та органах місцевого самоврядування, запобігання корупції та забезпечення доброчесності, за результатами яких отримали відповідні сертифікати. Брали участь у круглому столі з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією на тему: “Реалізація державної антикорупційної політики Пенсійним фондом України та його органами”.

Державні службовці Головного управління пройшли анонімні опитування та анкетування: антикорупційна доброчесність 2020, державна служба в Україні: Ваша точка зору, опитування рівня емоційної залученості, лояльності, задоволеності умовами державної служби, потреби у професійному розвитку державних службовців Пенсійного фонду України.

Оприлюднено 12 статей з питань антикорупційного законодавства. Для інформування громадськості на інформаційній сторінці Головного управління Фонду у Волинській області вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України розміщено інформацію для викривачів корупції (в т. ч. внутрішнім) з каналами повідомлення, план заходів Головного управління щодо виконання антикорупційної програми на 2019-2020 роки, показники роботи з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління та інформація щодо реалізації заходів, спрямованих на виявлення, усунення та мінімізацію корупційних ризиків, запобігання корупційним та пов’язаних з корупцією правопорушенням, виявлення та врегулювання конфлікту інтересів в органах Пенсійного фонду України у Волинській області.

Забезпечено роботу каналів повідомлення про корупційні та пов’язані, з корупцією правопорушення: працюють регулярні (загальні, спеціальні та для внутрішніх викривачів анонімні телефонні лінії, електронна пошта, “скриньки довіри”, загальна пошта) та внутрішні канали (можливість повідомити безпосередньо Сектор з питань запобігання корупції, начальника Головного управління). Інформація щодо каналів повідомлення доведена до відома працівників Головного управління, розміщена на інформаційній сторінці Головного управління Фонду у Волинській області вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, а також у кожному сервісному центрі Головного управління. Повідомлень про порушення антикорупційного законодавства працівниками Головного управління не надходило.

Керівниками сервісних центрів протягом 2020 року проведено 329 виробничих нарад (навчання) з спеціалістами сервісних центрів, де серед питань, пов’язаних з виконанням функціональних обов’язків, дотримання норм етичної поведінки та спілкування при здійсненні прийому громадян, обговорювались питання щодо ризиків вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Також під час проведення селекторних нарад в структурних підрозділах Головного управління серед питань, які пов’язані з виконанням функціональних обов’язків, обговорювались питання щодо ризиків вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень.

Завдяки електронним сервісам Пенсійного фонду України, зокрема такими як “Один дотик “ та “Автопризначення”, надано можливість громадянам без відвідування органів Фонду подавати документи на призначення і перерахунок пенсій, а також заяву на виготовлення пенсійного посвідчення, що зменшує ризики вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками відділів обслуговування громадян (сервісних центрів).

З метою усунення корупційної складової впроваджено механізм автоматичного призначення пенсій (без звернення особи), працівники управління залучені до актуалізації електронних трудових книжок: перевірка сканкопій трудових книжок відбувається без контакту з особою.

Завдяки роботі підсистем ІКІС ППВП зменшено ризики виникнення корупційних складових, а саме: сформовані списки осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”; формування відомостей та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначених законодавством.

На виконання пп. 2 п. 1 Плану заходів забезпечено ознайомлення кожного державного службовця Головного управління, який припиняє діяльність пов’язану з виконанням функцій держави щодо дотримання вимог законів України “Про запобігання корупції” та “Про державну службу” в частині заборон і обмежень після припинення державної служби, обов’язку передачі справ та майна, подання декларацій перед та після звільнення, відповідальність за їх порушення. У 2020 році 36 державних службовців Головного управління припинили діяльність пов’язану з виконанням функцій держави.

Здійснено моніторинг за поданням декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави, які працюють (працювали) в Головному управлінні. Проведено 651 перевірку фактів подання декларацій. Підлягали щорічному декларуванню за 2019 рік 584 особи, подано щорічних” декларацій за 2019 рік — 581. У 2019 році припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави 20 працівників Головного управління. Подано декларацій “після” звільнення 18. У 2020 році припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави 36 працівників Головного управління. Подано декларацій “перед” звільненням — 34. В 1 випадку кінцевий термін подачі ще не настав. Про випадки неподання декларацій надіслано 4 повідомлення до Національного агентства з питань запобігання корупції (12.06.20 №0300-13-5/16981, №0300-13-5/16982, №0300-13-5/16984, №0300-13-5/16985), після чого 1 особа подала щорічну декларацію. На даний час відповіді від Національного агентства з питань запобігання корупції до Головного управління не надходило. У 2020 році подано 11 декларацій “кандидата на посаду”. Під час заповнення декларацій суб’єктам декларування надавалися необхідні роз’яснення, рекомендації та практична допомога.

У зв’язку із введенням в дію змін до штатного розпису на 2020 рік, затверджених наказом Головного управління № 459 від 15.10.2020, статей 3, 27, 28 Закону України “Про запобігання корупції” з метою своєчасної ідентифікації реального, потенційного конфлікту інтересів, забезпечення вчасного запобігання та ефективного врегулювання конфлікту інтересів, зобов’язано кожного працівника Головного управління, на якого поширюється дія Закону, скласти самостійний тест на наявність/відсутність конфлікту інтересів. Надано працівникам методику самостійного виявлення конфлікту інтересів для працівників Головного управління, затверджену наказом Головного управління № 279 від 01.08.2019 та методичні рекомендації з питань дотримання законодавства щодо виявлення та врегулювання конфлікту інтересів.

Двома працівниками Головного управління повідомлено про потенційний конфлікт інтересів, який виник у зв’язку з спільною роботою близьких осіб. В обох випадках застосовано зовнішній контроль за виконанням повноважень (накази Головного управління № 605, № 606 від 22.12.2020).

Ознайомлено державних службовців з листом Пенсійного фонду України від 04.05.2020 № 2800-12-9/14564 “Про конфлікт інтересів” та Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.02.2017 № 40, яким затверджено роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” стосовно наявності конфлікту інтересів при зверненні особи до суду за захистом своїх прав в частині відновлення виплати пенсії, її перерахунку.

На виконання п. 2 Плану заходів в Головному управлінні визначено процедури, які регламентують взаємодію між уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції і службою управління персоналом Головного управління при здійсненні контролю за своєчасністю подання суб’єктами декларування декларацій та при проведенні спеціальних перевірок (наказ Головного управління від 30 жовтня 2019 року №449). Сектором з питань запобігання та виявлення корупції візуються накази на звільнення, переведення, призначення державних службовців. За звітний період спеціальних перевірок згідно Закону України “Про запобігання корупції” щодо осіб, які претендують на зайняття посад категорії “Б” в Головному управлінні не проводились у зв’язку з відсутністю підстав.

На виконання п. 3 Плану заходів щоденно проводиться аналіз повноти виконання бюджету Головного управління, вживаються необхідні заходи щодо наповнення та виконання його планових показників. З початку року, за оперативними даними, планові завдання по власних надходженнях виконано на 117,7 %, забезпечено своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших запланованих витрат за 2020 рік.

Здійснено контроль щодо ведення та функціонування реєстру застрахованих осіб, своєчасного внесення відомостей, достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, опрацювання змін у реєстрі, що надійшли за результатами перевірок недостовірної інформації про застрахованих осіб. Підготовлені переліки із 3488 страхувальників, у яких виявлені помилки у звітності, відповідні листи спрямовані до Державної податкової служби України.

Здійснено аналіз інформації про страхувальників, у яких відсутні/присутні позначки про сплату у довідках ОК, переліки РД включені до 8 Актів приведення у відповідність стану сплати внесків в картках страхувальників та передані комісії для затвердження факту сплати/несплати страхових внесків страхувальниками, ручного встановлення. Всього протягом року встановлено позначки для 14 РД щодо 85 місяців.

На виконання п. 4 вжито заходів щодо моніторингу повноти відшкодування, виявлених в ході аудитів та інших контрольних заходів незаконних витрат та усунення допущених порушень. Протягом поточного року проведено 5 аудиторських досліджень та 1 контрольний захід щодо діяльності структурних підрозділів Головного управління.

На виконання п. 5 Плану заходів забезпечується постійний контроль за дотриманням законодавства при взятті зобов’язань, здійсненні платежів відповідно до взятих зобов’язань, цільовим, економним та раціональним використанням коштів, адміністративно-господарських видатків; своєчасно та в повному обсязі перераховуються податки і збори.

Управління контрольно-перевірочної роботи постійно здійснює моніторинг повноти відшкодування, виявлених в ході контрольних заходів порушень чинного пенсійного законодавства з боку роботодавців, цільового використання коштів Фонду, усунення допущених порушень та виконання приписів (виконано за всіма випадками їх винесення).

Щодо проведення Міністерством фінансів України верифікації та порядком опрацювання наданих рекомендацій, які надійшли 07.10.2020 № 2800-0502-/33666 у січні-вересні від Міністерства фінансів України надійшло 6 380 рекомендацій, протягом жовтня ще 1 271 рекомендація. Всього — 7 651. Всі рекомендації, які надійшли протягом січня-жовтня опрацьовані повністю. 27.11.2020 надійшло 1 041 рекомендацій, всі відпрацьовані.

Відповідно до пп. 1-2 п. 6 Плану заходів при проведенні закупівель, структурні підрозділи подають службові записки з відповідними характеристиками товарів і послуг, що не суперечать примірним специфікаціям у сфері публічних закупівель.

Протягом 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області завершено 30 процедур закупівель. Усього укладено 28 договорів: 1) за результатами переговорних процедур закупівель укладено 14 договорів; 2) в результаті проведення відкритих торгів 16 договорів. Крім того, оприлюднено 288 звітів про договір про закупівлю укладені без використання електронної системи.

На виконання п. 7 Плану заходів забезпечено моніторинг виконання судових рішень за результатами розгляду у судах справ про пенсійне забезпечення.

Юридичним управлінням на виконання Антикорупційної програми здійснювався моніторинг норм та практики застосування законодавчих та інших нормативно-правових актів, що регулюють дільність Головного управління з метою виявлення прогалин та недоліків, що можуть сприяти втягненню працівників в корупційну чи злочинну діяльність. Здійснюється дослідження проектів організаційно-розпорядчих документів з метою уникнення корупційних правопорушень, додержання порядку узгодження та схвалення проектів рішень, а також візування проектів організаційно-розпорядчих документів.

Здійснено візування наказів та інших документів Головного управління з метою недопущення корупційних правопорушень, правопорушень, пов’язаних з корупцією та інших порушень антикорупційного законодавства.

background Layer 1