Про результати роботи з питань запобігання та виявлення корупції за 2024 рік
В Головному управлінні протягом 2024 року організовано роботу щодо забезпечення виконання вимог антикорупційного законодавства. Робота в цьому напрямку спрямована на попередження, своєчасне виявлення та реагування на корупційні ризики в діяльності Головного управління, зменшення їх впливу на загальні результати роботи.
Методична та роз’яснювальна робота з питань мінімізації корупційних проявів займає одне з основних місць в діяльності Відділу з питань запобігання та виявлення корупції (далі- Відділ), а саме:
- питання антикорупційного спрямування розглядались на апаратних нарадах при начальникові Головного управління – 6 виступів (про роботу щодо декларування за 2021-2022 роки, строки подання декларацій, коло осіб, зобов’язаних подати декларації; про виконання завдань Відділом з питань запобігання та виявлення корупції у 2023 році та основні пріоритети на 2024 рік, звітування керівнику Головного управління про кількість поданих декларацій за 2021-2022 роки та надіслані повідомлення до НАЗК, щодо навчання для державних службовців про нюанси електронного декларування за 2023 рік, основні аспекти та строки подання декларацій, проведення інформаційно — роз’яснювальної роботи по захисту прав викривачів, проведення превентивної роботи щодо запобігання виникнення конфлікту інтересів). Загальна кількість учасників нарад – 90;
- в рамках професійної (сертифікованої) програми за допомогою телекомунікаційного зв’язку з використанням програми Zoom на базі Вінницького регіонального Центру підвищення кваліфікації проведено – 1 лекція на тему: «Дотримання вимог фінансового контролю відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»» (наказ від 15.02.2024 № 121-О). Загальна кількість учасників навчання — 100.
- 3 практичних заняття на теми: «Дотримання вимог фінансового контролю відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»., 1 навчання на тему – «Конфлікт інтересів», 31.07.2024 — дистанційне навчання на тему: «Вимоги, заборони, та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції»» (кількість осіб, що прийняли участь — 50), 27.08.2024 — дистанційне навчання на тему «Викривач: правовий статус» (кількість осіб, що прийняли участь — 83), 30.10.2024 — дистанційне навчання на тему: «Права та гарантії захисту викривача»
- внутрішнє навчання на тему: «Дотримання вимог фінансового контролю відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції»» (наказ від 12.03.2024 №162-О), кількість учасників навчання – 67, «Захист викривачів. Порядок здійснення перевірки за повідомленням викривача» (наказ від 27.05.2024 № 344-О), «Конфлікт інтересів» (наказ від 25.06.2024 № 424-О), «Правила етичної поведінки державного службовця» (наказ від 26.09.2024 № 647-О), кількість учасників навчання- 68, «Механізми врегулювання конфлікту інтересів в органах Пенсійного фонду України» (наказ від 11.11.2024 № 748-О), кількість учасників 77, «Антикорупційна програма Пенсійного фонду України та його територіальних органів на 2024 — 2025 роки: оцінювання корупційних ризиків, моніторинг виконання та оцінка» (наказ від 12.12.2024 № 841-О), кількість учасників — 60.
- відповідно до Окремого доручення від 27.02.2024 2-ОД проведено загальне навчання для працівників Головного управління за допомогою телекомунікаційного зв’язку з використанням програми Zoom на тему: «Декларування в питаннях і відповідях» відповідно до роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11. 2023 № 4. Загальна кількість учасників навчання — 806.
Відповідно до наказу Головного управління від 17.12.2024 року № 854-О начальником Відділу з питань запобігання та виявлення корупції в рамках семінару — наради для фахівців Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг було прочитано лекцію на тему: «Викривачі корупції та гарантії захисту їх прав».
Забезпечено 100% вжиття заходів щодо формування культури повідомлення викривачами про факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції”. На виконання наказу Головного управління від 30.06.2022 № 266 “Про затвердження Положення щодо впровадження Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції”” опубліковано 9 роз’яснень: щодо вимог до повідомлення викривача, прав та гарантій захисту, роботу Єдиного реєстру повідомлень викривачів, викривач чи заявник, інститут викривача в Україні, радіоефір «Трудові права викривача», «Щодо правового статусу викривача».
Постійно здійснюється практика інформаційних кампаній з питань дотримання антикорупційного законодавства та надання відповідних роз’яснень. Ведеться Журнал обліку надання консультацій спеціалістами Відділу з питань запобігання та виявлення корупції. За звітний період надано 690 таких консультацій в усному та телефонному режимах. Також надаються окремі консультації для спеціалістів, щойно призначених на державну службу в Головному управлінні з метою ознайомлення з основними вимогами та заборонами, передбаченими Законом України «Про запобігання корупції», ведеться відповідний Журнал обліку наданих консультацій.
Спеціалісти Відділу з питань запобігання та виявлення корупції постійно підвищують свій професійний рівень. Пройшли підвищення кваліфікації з питань застосування норм антикорупційного законодавства на базі НАЗК на теми: «Новачок на публічній службі», (1 сертифікат), «Доброчесні законотворці» (2 сертифікати), «Робота з Єдиним порталом повідомлень викривачів», «Розбудова доброчесних організацій» (2 сертифікати), «Як взаємодіє держава: вивчай, комунікуй, змінюй» (2 сертифікати), «Декларуйся — 2023» (2 сертифікати), “Кризові комунікації”, “Відкриті дані для державних службовців”.,”Знай, хто твій контрагент” (2 сертифікати), “Зрозуміло про конфлікт інтересів” (2 сертифікати)., “Візуй професійно”, “Основи антикорупції для всіх і кожного”. Підвищення кваліфікації у Вищій школі публічного управління за загальною короткостроковою програмою «Управління корупційними ризиками» та «Впровадження професійного стандарту антикорупційної роботи в діяльність органів влади та органів місцевого самоврядування». Відділом взято участь у серії вебінарів з доброчесності в Україні, організованим Національним агентством України з питань державної служби спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції та Організацією економічного співробітництва та розвитку, що мав на меті ознайомити державних службовців з концепцією публічної доброчесності та пов’язаними з нею стандартами ОЕСР на основі правових інструментів ОЕСР.
З метою упередження пропозицій і обіцянок відвідувачів, а також застереження щодо отримання неправомірної вигоди на робочих місцях спеціалістів сервісних центрів знаходиться відповідний наочний матеріал, в приміщеннях центрів розміщена контактна інформація щодо повідомлень про корупційні правопорушення та правопорушення пов’язані з корупцією, відповідно до наказу від 31.01.2024 року затверджено перелік внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». Здійснено підключення Головного управління до Єдиного порталу повідомлень викривачів. Протягом звітного періоду повідомлень від викривачів не надходило. Проводиться постійна роз’яснювальна робота щодо трудових прав викривачів, гарантій їх захисту, основних вимог до повідомлень про можливе вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, роботи каналів для здійснення даного повідомлення
Забезпечено 100% заходів щодо виявлення та врегулювання конфлікту інтересів працівників Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Випадків конфлікту інтересів працівників Головного управління не виявлено. Неврегульовані випадки конфлікту інтересів відсутні. Протягом звітного періоду від працівників Головного управління повідомлення про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів не надходили.
З метою контролю за прийняттям рішень про пенсійне забезпечення працівників Головного управління постійно здійснюється перевірка пенсійних справ. За звітний період пенсії по інвалідності, по зниженому пенсійному віку як мати дитини з інвалідністю та по віку, перерахунок пенсії по інвалідності згідно оновленої довідки МСЕК призначені 39 працівникам Головного управління, про що у письмовій формі повідомлено начальника Відділу з питань запобігання та виявлення корупції та безпосереднього керівника. За результатами перевірок у системі ППВП Відділом з питань запобігання та виявлення корупції порушень у призначенні пенсій не виявлено.
На Відділ з питань запобігання та виявлення корупції покладено обов’язок моніторингу з дотримання вимог законодавчих та нормативних актів щодо організації проведення спеціальних перевірок стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища.
Станом на 31.12.2024 року розпочато процес проведення спеціальної перевірки відносно 12 державних службовців.
Станом на 01.10.2024 року щорічних декларацій за 2023 рік із 920 своєчасно подано 919, 78 декларацій – осіб, які припинили виконувати функції держави у 2023 році із 79. Також подано декларації кандидатів на посади до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (129 декларацій із 129), та 115 з 115 декларацій осіб, які припиняють виконувати функції держави або місцевого самоврядування у 2024 році.
Відділом з питань запобігання та виявлення корупції надаються постійні консультації з питань дотримання норм антикорупційного законодавства при звільненні і призначенні на посаду, підписуються письмові попередження про необхідність подання електронної декларації — тип «після звільнення» з зазначенням видів відповідальності та сумою штрафу, що підлягає сплаті у разі неподання електронної декларації та інформацією про передбачені Законом України «Про запобігання корупції» після припинення державної служби.
Спеціалісти Відділу з питань запобігання та виявлення корупції взяли участь у розгляді 3 звернень громадян. Проведені перевірки, за результатами яких фактів корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, порушення правил етичної поведінки, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» не встановлено.
Здійснюється постійне антикорупційне дослідження проектів розпорядчих актів Головного управління. Дотримується порядок узгодження та схвалення проектів рішень. Спеціалістами Відділу з питань запобігання та виявлення корупції погоджуються накази з основної діяльності, оплати праці, з питань кадрового забезпечення, службові записки щодо закупівель тощо.
За результатами постійного моніторингу наказів Головного управління (призначення, звільнення, переведення тощо) порушень вимог ст. 27 Закону України «Про запобігання корупції» не виявлено.
Протягом звітного періоду наявний один факт вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, щодо якого Жмеринським районним судом Вінницької області винесено відповідна постанова, а саме щодо непритягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог фінансового контролю за ч. 1 ст. 172-6 КпАП (несвоєчасне подання щорічної декларації за 2023 рік особою, уповноваженою на виконання функцій держави) головного спеціаліста Відділу обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Онищук Світлани Вікторівни. Судом визначено відсутність у діях Онищук С. В. складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП внаслідок відсутності ознаки несвоєчасного подання декларації суб’єктом декларування, у зв’язку з чим провадження у справі закрито. Постанова прокурором не оскаржувалася.
Протягом звітного періоду Відділом з питань запобігання та виявлення корупції отримано вимогу від Національного агентства з питань запобігання корупції про надання засвідчених в установленому порядку копій документів на Матящука Віктора Анатолійовича, який був звільнений у 2022 році та не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (тип — після звільнення). Відповідні витребувані документи надано у встановлені вимогою строки.
Випадки неврегульованих конфліктів інтересів у працівників Головного управління відсутні.
Начальник Відділу з
питань запобігання та виявлення корупції Наталія ІЗОТОВА